ГоловнаЕкономікаБізнес

Earthsight: для IKEA роблять стільці з незаконно вирубаного українського бука

Використовується сировина, здобута під час санітарних рубок у Карпатах.

Earthsight: для IKEA роблять стільці з незаконно вирубаного українського бука
Фото: earthsight.org.uk

Британська неурядова організація Earthsight стверджує, що в мережі магазинів IKEA продають стільці, виготовлені з незаконно вирубаного українського бука.

Розслідування було опубліковано 23 червня.

Постачанням української сировини для виробництва стільців для IKEA займається Великобичківське господарство в Рахівському районі. Перевірки Державної екологічної інспекції встановили, що Великобичківське ЛМГ незаконно видало ліцензії на "санітарні" рубки на понад сотню ділянок із квітня по червень 2018 року.

Дані, отримані під час розслідування, нібито свідчать, що господарство проводило незаконні санітарні рубки в тому ж обсязі в аналогічний період у 2019 і 2020 роках.

Головним заготівельником вирубаного бука є меблева компанія "ВГСМ". Компанію заснували в 1992 році як постачальника для ІКЕА. "ВГСМ" – одне з найбільших деревообробних підприємств країни, переробляє 40 тис. кубометрів деревини щорічно, з яких роблять майже пів мільйона букових стільців.

Майже весь свій товар вони експортують у ЄС, замовником 96% всієї продукції є IKEA. Товаротранспортні документи свідчать, що "ВГСМ" продає букову сировину, дуб та ясен на фабрику IKEA в Словаччину. Значну частину експортної продукції складають напівготові частини меблів IKEA або букові пиломатеріали, які переправляють до Румунії, де їх фінальною обробкою займається компанія Plimob.

IKEA заявила, що ініціювала перевірку фактів, зазначених у розслідуванні Earthsight. Компанія вважає неприпустимим використання незаконної деревини в її товарах і "вживає активних заходів для забезпечення перевірки дотримання постачальником норм законодавства".

Нагадаємо, що у 2018 році Earthsight випустила розслідування про безконтрольний експорт лісу з України. В організації тоді підрахували, що український ліс рубають і вивозять такими темпами, що за чотири роки його експорт у країни ЄС зріс на 75%, перевищивши позначку в 1 млрд євро у 2017 році.

Керівництво Держлісагентства назвало це розслідування нахабною брехнею й пообіцяло судитися. Як заявляв тодішній керівник агентства, уся лісозаготівля по Україні – це близько 14 млрд гривень, тобто пів мільярда євро. Дві третини цього об'єму припадає на внутрішній ринок, тому зазначені цифри Earthsight нереальні. 

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram