В Україні з 1 липня запрацював новий ринок електроенергії.
Досі вся електроенергія, вироблена в Україні, продавалася за регульованою ціною на оптовому ринку електроенергії, оператором якого було ДП "Енергоринок". Потім її постачали споживачам через обленерго, що є монополістами кожне у своєму регіоні.
У 2017 році був прийнятий Закон "Про ринок електричної енергії" з новими правилами, згідно з якими виробники зможуть продавати свою енергію на різних ринках у різні відрізки часу (ринок двосторонніх контрактів, ринок "на добу вперед", внутрідобовий ринок, балансувальний ринок, ринок допоміжних послуг), при цьому ціну буде встановлювати не Нацкомісія, а ринок.
Реформа ринку електроенергії була зобов'язанням України перед західними партнерами, але вони ж наполегливо пропонували Україні відстрочити введення нового ринку через погану підготовку.
Уряд і Верховна Рада знехтували цими застереження.
Відтак, за словами представника президента в Кабінеті Міністрів Андрія Геруса, результати запровадження ринку виявилися не дуже веселими.
"На аукціонах двосторонніх контрактів вугільні електростанції підняли свою ціну е/е майже на 50%: у червні їх тариф був 1,44 грн, а тепер майже 2,3 грн. Абсолютно неадекватний результат «реформи», коли світові ціни газу і вугілля падають, а вугільна електроенергія злітає в ціні на 50%", - написав Герус у фейсбуці.
Також він повідомив, що 30 червня внутрідобовий ринок так і не запрацював, тому що "програмне забезпечення лягло і не встало".
"На жаль, деякі компанії-монополісти готові довести до колапсу всю систему, щоб мати можливість заробити більше. Але є і деякі чиновники, які пишаються такою «реформою»", - написав Герус.
Герус балотується до Верховної Ради від президентської партії "Слуга народу".