Безкоштовне водопостачання до ЛДНР є прямим фінансуванням самопроголошених республік

Україна заявила про відновлення водопостачання на територію тимчасово окупованих районів Луганської області. Таке рішення було прийнято після того, Попаснянський водоканал отримав на свої рахунки 10,5 мільйонів гривень з непідконтрольних районів.

Про це повідомила прес-служба Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо-переміщених осіб України. У повідомленні зазначається,що вперше майже після року перемовин механізм розрахунків за водопостачання запрацював.

Фото: Маркиян Лысейко

В свою чергу компанія "Луганське енергетичне об'єднання", яка належить бізнесмену Григоришину, отримала від Попаснянського водоканалу 6 мільйонів гривень в рахунок боргу за спожиту електроенергію, що дозволило сплатити частину боргу і відновити водопостачання на окуповану територію.

Утім, загальна сума боргу Попаснянського водоканалу перед «ЛЕО» за спожиту електроенергію складає 129 мільйонів. 6 мільйонів-це покриття заборгованості лише за один місяць-за вересень.

Примітно, що саме "ЛЕО" накопичило борг перед ДП "Енергоринок" (оптовий продавець електроенергії) в розмірі понад 1,2 млрд грн. Більшу частину боргу становить несплата за електроенергію, поставлену на захоплені Росією території.

"Луганське енергетичне об'єднання" (ЛЕО) - підприємство, що належить бізнесмену Костянтину Григоришину, і є монополістом з постачання електроенергії в Луганській області. Воно також відповідає за постачання електроенергії на неконтрольовану територію.

У 2000-х роках засновниками "Луганського енергетичного об'єднання" були ТОВ "Компанія з управління активами "Сварог ессет менеджмент" Григоришина (75% статутного капіталу), ще 25% були порівну розподілені між ТОВ "Стратеджік інвестмент менеджмент" і ТОВ "Шер ессетс фанд". Засновниками двох останніх фірм були кіпрські "Джімена лімітед" і "Джен лімітед" відповідно.

Свого часу, Міненерго запропонувало провести рішенням Кабміну схему, якою передбачалося не лише "пробачити" борги "ЛЕО", а й забезпечити постачання електроенергії на неконтрольовані території Луганської області на постійно-безоплатній основі, тобто за гроші українських громадян: Міністерство вийшло на уряд з пропозицією замінити приватне "ЛЕО" як постачальника електроенергії на неконтрольовані території Луганської області на державне підприємство "Регіональні електричні мережі" - РЕМ. Це при тому, що РЕМ ніколи не працювало з кінцевими абонентами, наприклад, населенням. До того ж, воно має значно більші борги перед ДП "Енергоринок".

Найцікавіше - на момент внесення пропозиції РЕМ перебувало у процедурі банкрутства й мало арештовані рахунки, тобто не могло проводити розрахунки. І міністр знав про це. Тобто пропозиція означала: "пробачити" борг приватній компанії без шансів колись його повернути і дати їй можливість отримувати через РЕМ електроенергію на неконтрольовану територію - безоплатно і без шансів на оплату. Пропозицію Міненерго в інтересах компанії, що відмовляється перереєстровуватися на українській території, уряд не ухвалив.

Сайт "Інформаційний опір" повідомляв, що ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання" платить податки в казну "Луганської народної республіки". Мовляв, до назви підприємства додали абревіатуру "ЛНР", тим самим "узаконили" його перед "владою" тимчасово окупованої території.

В свою чергу представники "уряду" самопроголошеної "ЛНР" заявляли, що двоє її членів- Махмуд Сада і Володимир Машков будуть входити у наглядову раду товариства (раду директорів).Також повідомлялося, що "в.о. першого заступника генерального директора "ЛЕО" Андрій Рева за запитом представників ЛНР повинен надавати цікаву для них інформацію і сприяти їм у здійсненні контролю".

Тим часом, за інформацією Луганської ОВЦА 10.5 млн гривень, які Попаснянський водоканал отримав від ОРДЛО – це лише чотири відсотки від суми загального боргу бойовиків за отриману від України воду. Загальна сума складає 260 млн гривень.

Відновлення практично безкоштовного водопостачання призведе до того, що вже через місяць сума боргу збільшиться на суму отриманої оплати.

Варто зауважити, що на тимчасово окупованих територіях Луганської області самопроголошеними органами влади проводиться збір грошей за спожиту воду з населення та підприємств. Утім, ці гроші йдуть не на оплату боргів українським підприємствам за надані послуги, а на фінансування незаконних збройних формувань, які ведуть бойові дії проти ЗСУ.

Водопостачання на окуповані території має бути припинено до моменту повного погашення заборгованості за спожиту воду у розмірі 260 млн гривень. Подальше безкоштовне водопостачання є прямим фінансуванням самопроголошених республік.

Дмитро Снєгірьов Дмитро Снєгірьов , Співголова ГІ "Права справа"
LB.ua в соцмережах: