ГоловнаПолітика

Агентство і відновлення. Хто винен у провалі проєктів відбудови

10 червня голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм написав заяву про звільнення й зазначив, що прийняв таке рішення самостійно, оскільки роботі установи системно перешкоджають, заробітні плати її співробітникам зменшили, а проєкти відновлення доріг скасовують. Зробив він це на тлі скандалу з рішенням прем’єра скасувати його відрядження до Берліна на міжнародну конференцію з відновлення

12 червня відбулася нарада «на підвищених емоційних тонах» за участю прем'єра, Мустафи Найєма, голів обласних адміністрацій, заступника директора БЕБ. Очільники обласних адміністрацій звинуватили Агентство у провалі пілотних проєктів відбудови в п'яти регіонах. Своєю чергою Мустафа Найєм згадав про недофінансування та відсутність комунікації з керівництвом уряду. 

LB.ua розпитав обидві сторони про суть претензій. А також чому проєктів відновлення не реалізували й хто у цьому винен.

Мустафа Найєм
Фото: facebook/Mustafa Nayyem
Мустафа Найєм

«Градус емоцій зашкалював»

Ще 25 квітня 2023 року Кабмін затвердив постанову про експериментальний проєкт відновлення до 2025 року населених пунктів, які постраждали внаслідок воєнної агресії РФ.

Йшлося про селище Бородянка, село Мощун (обидва — Київська область), село Посад-Покровське Чорнобаївської ТГ Херсонської області, місто Тростянець (Сумська область), село Циркуни (Харківська область), село Ягідне (Чернігівська область). 

Постанова передбачала, що проєкт мало б фінансувати Агентство відновлення в декілька етапів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії.

Після того як Мустафа Найєм написав заяву про звільнення, в уряді першочергово зажадали звіту Агентства про результати відновлення та провели нараду.

«На нараді були прем'єр, голови п’яти державних адміністрацій, заступник директора БЕБ, заступник міністра фінансів, енергетики, голова митниці, заступник керівника Укренерго... Градус обговорення був дуже емоційний. Невдоволення прем’єра й глав адміністрацій роботою Агентства зашкалювало. Бо на більшості об’єктів відсоток виконання робіт з відновлення дорівнює нулю», — розповіло джерело LB.ua в уряді.

Нарада щодо післявоєнного відновлення під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля
Фото: armyinform.com.ua
Нарада щодо післявоєнного відновлення під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля

Також співрозмовники LB.ua повідомили, що вже є звернення за підписом прем'єр-міністра до правоохоронних органів, аби ті перевірили окремі об'єкти, які будує Агентство відновлення. Також є звернення до БЕБ, Рахункової палати й СБУ — з'ясувати, як відновлюють об'єкти енергетики. 

Циркуни без школи й укриття

Голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов розповів LB.ua, що, відповідно до минулорічної постанови уряду, у Циркунах мали відновити чотири об'єкти.

«Школу з єдиним укриттям на весь населений пункт, лікарню, сільраду й дитячий садочок, оскільки там усе було зруйноване майже під нуль… На нараді прем'єр-міністр ставив питання Мустафі Найєму про стан цих об`єктів. А потім виступив я, сказав, що реалізація цього проєкту на нулі», — заявив чиновник.

Нарада щодо післявоєнного відновлення під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля
Фото: armyinform.com.ua
Нарада щодо післявоєнного відновлення під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля

За його словами, усе необхідне, а саме: розмінування території — ОВА забезпечила.

«Потім ми майже щомісяця писали листи, плани реалізації концепції відновлення, бо розуміли, що далі там нічого не відбувається. За інформацією агентства, увесь цей час вони проєктували. Але ж воно не може тривати понад рік», — поскаржився Олег Синєгубов.

Адміністрація відбудовувала об’єкти в області самотужки через фонд ліквідації наслідків збройної агресії, зазначив чиновник. «А от цей проєкт узагалі не злетів. Проте люди там питають з нас, бо на місцях уже все одно, хто є замовником: Мустафа, Іванов чи Петров… І загальна картина по інших областях саме така. Цей пілотний проєкт провалений», — констатував він. 

Також постійно переносили строки виконання робіт для захисту енергетичних об'єктів, за які відповідало те саме Агентство відновлення.

«Бо спочатку ставили одні терміни, потім інші. Наприклад: початок опалювального сезону, потім 1 грудня, 31 грудня... А фактично завершені ці об'єкти були ось нещодавно, перший об'єкт — кілька місяців тому. А минулого місяця — другий об'єкт. Важливо, що строки були визначені в тому числі президентом, однак зірвані… І, на мою думку, це відповідальність і результат роботи агенції», — зазначив Синєгубов.

голова Харківської ОВА Олег Синєгубов
Фото: голова Харківської ОВА Олег Синєгубов у телеграмі
голова Харківської ОВА Олег Синєгубов

Водночас Мустафа Найєм назвав нараду «зрежисованою виставою, аби довести неефективність Агентства».

«Голови ВЦА читали свої промови з папірців, одними й тими самими словами, і мені трохи за них соромно. Тим часом голова уряду знає і декілька разів вимушений був визнати, що саме через відсутність рішень Кабміну були зупинені надважливі проєкти, у тому числі відновлення населених пунктів», — додав він.

Найєм наголосив, що уряд поставив завдання у квітні 2023 року, а фінансування Агентству виділили аж у вересні, коли будівельний сезон завершився.

«Пʼять місяців уряд не міг ухвалити відповідні рішення, пояснюючи це безглуздими зауваженнями до документів, хоча ми були готові розпочати закупівлі й роботи в будь-який момент. І я це готовий довести документально», — запевнив він. 

Найєм також заявив, що Олег Синєгубов неодноразово телефонував йому та його колегам, просив виключити Циркуни з експериментального проєкту, «оскільки відновлювати обʼєкти за 20 кілометрів від фронту — це абсурд».

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час робочої поїздки в Харківську область оглянув у селі Циркуни руйнування, спричинені російською агресією.
Фото: kmu.gov.ua
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час робочої поїздки в Харківську область оглянув у селі Циркуни руйнування, спричинені російською агресією.

«Ось його слова від 9 червня 2023 року: "Стоїть питання заміни цього населеного пункту. Це відверто, тому що там ідуть обстріли майже щотижня. Це не означає, що Циркуни ми залишаємо осторонь". 

Обстріли Харківщини з того часу лише подужчали. А проте, відновлення по Циркунах ми не облишили — наразі ведуться проєктні роботи, і вони будуть завершені вчасно», — пообіцяв Найєм.

Також він уточнив, що «голова адміністрації навіть не знає плану виконання робіт на об'єктах енергетики й термінів їх завершення».

«Він може заїхати в нашу Службу в Харкові, покажемо. Наші укриття вистояли, саме завдяки цьому компанія “Укренерго” змогла у стислі терміни відновити електропостачання Харківської області. Пан Синєгубов про це дізнався лише під час останніх обстрілів. І вже знає, про яку саме підстанцію йде мова. Ба більше, особисто дзвонив мені й дякував за роботу в ту ніч, коли відбулися масовані обстріли. Дуже прикро, що зараз він про це забув», — сказав Мустафа Найєм.

Мустафа Найєм
Фото: facebook/Mustafa Nayyem
Мустафа Найєм

Тростянець без вокзалу

Голова Сумської обласної державної адміністрації Володимир Артюх підтвердив LB.ua, що на нараді не лише прем'єр, а й колеги з областей були не задоволені роботою агентства.

«Бо проєкти відновлення не виконані. Десь не виконані взагалі. По Сумській області дуже малий відсоток — лише 7,2 % виконання», — зазначив Артюх.

За його словами, у місті Тростянець, яке зазнало колосальних руйнувань від окупантів, мали реконструювати залізничний вокзал, площу перед вокзалом, дві ділянки доріг, щоб сформувати там розв'язку. 

«Ці чотири об'єкти включили в постанову уряду. Гроші на це отримані ще у вересні 2023 року. До цього відпрацьована дорожня карта, де були погодження із Сумською військовою адміністрацією, Тростянецькою міською радою… Урешті, освоєно лише 48,2 млн грн із 663,3 млн грн. 48,2 складає 7,2 %. А залишок — 615 млн грн — повернуто до державного бюджету», — констатував очільник.

Голова Сумської ОВА Володимир Артюх
Фото: sm.gov.ua
Голова Сумської ОВА Володимир Артюх

Фактично агенція виконала лише частковий демонтаж зруйнованих споруд і ремонт дорожнього полотна, стверджує він. 

«На практиці сьогодні та дорога непроїзна, бо вона недобудована», — розповів Артюх.

Він також додав, що агентство оголошувало тендери, а потім скасовувало їх, хоч підрядники на місцях були готові працювати. 

«За рік головування в адміністрації пан Артюх жодного разу навіть не поцікавився роботами в цьому населеному пункті, — заявив у відповідь Мустафа Найєм. — Тоді як у Тростянці виконані проєктні роботи для всіх обʼєктів, окрім реконструкції площі. Термін завершення ремонту дороги, згідно з договором, — до кінця 2024 року. Через відсутність фінансування роботи призупинили. Щодо вокзалу: вже розпочато ремонт, плануємо завершити до кінця цього року, якщо будуть кошти. Але це знову дуже показово, що голова вимагає найскорішого ремонту площі, у той час як на цій самій площі досі стоять зруйновані будинки, на яких усе ще ведуть ремонтні роботи».

Мер Тростянця Юрій Бова в розмові з LB.ua не погодився з негативними оцінками діяльності Агентства.

Мер Тростянця Юрій Бова
Фото: armyinform.com.ua
Мер Тростянця Юрій Бова

«Агентство майже добудувало в місті лікарню, а також два будинки. Щодо залізничного вокзалу з привокзальною площою, то на початку співпраці з агентством минулого року не було взагалі навіть проєктної документації. Тому розраховувати на швидкий процес реалізації в цьому напрямку не варто, бо проєктні роботи зазвичай забирають від пів року до року… І тільки з минулого літа ми передали всі необхідні документи для проєктування цих робіт. Наразі проєкт майже завершили, він у стадії експертизи. І особисто я не маю претензій до роботи Найєма й Агентства», — сказав міський голова. 

Посад-Покровське на Херсонщині: жодної оселі, але з дорогою 

Голова Херсонської обласної державної адміністрації Олександр Прокудін також зазначив LB.ua, що «нічого не робиться». 

«Тому такі емоції на кожній нараді. І прем'єр це бачить і вже не може терпіти», — не стримувався Прокудін. 

За його словами, у селі Посад-Покровське Чорнобаївської територіальної громади не відбудували жодної оселі.

Деокуповане село Посад-Покровське на Херсонщині, липень 2023 року
Фото: radiosvoboda.org
Деокуповане село Посад-Покровське на Херсонщині, липень 2023 року

«Було зруйновано 990 будинків, де проживали 2240 осіб. Зараз повернулася тисяча людей, і вони там проживають у маленьких помешканнях з фанери, які ми їм поставили. Однак люди чекають на нормальні будинки», — зазначив посадовець. 

Відбудову 373 приватних домоволодінь передали Агентству. У першу чергу потрапили 120 домівок, з них 81 — повна відбудова, 39 потребували капітального ремонту.

«Станом на зараз жодної домівки не зроблено, жодної. Просто жодної! Побудовані лише стіни в п'яти домівках, що зробили волонтери. У 76 домівках почали роботи, але відразу закінчили. Та з початку року взагалі нічого не роблять», — переконував Прокудін і додав, що на цей проєкт уряд виділив 345 млн грн, їх використали.

«Але з них 274 млн освоїли на дорогу. Просто дорога! Ми наголошували, що повинні бути оселі для людей. А вони побудували дорогу за 274 млн. Із них 6 млн витрачені на газ, електрику й водопостачання: проклали труби на дві дороги, колодязі десь нарили — й однаково воно все замерзло, отак і лежить», — констатував голова Херсонської ОВА. 

Люди в Посад-Покровському обурені, розповів керівник ОВА: «Якщо чесно, то я не можу туди вже приїжджати. Бо так зросла соціальна напруга серед населення… Вони всі хочуть уже нас на вила взяти… Ми все підготували для робіт Агентства: очистили село, вивезли сміття своїми силами, розмінували територію. Потім Агентство взяло все у свої руки, уклало тендери на будівництво. Ще й деякі підрядники вже зробили більше, ніж їм заплатили. Вони чекають гроші й не вірять Агентству, що їм заплатять повністю», — сказав Прокудін.

Пресконференція голови ОВА Олександра Прокудіна, 30 квітня 2023
Фото: Олександр Прокудін/Telegram
Пресконференція голови ОВА Олександра Прокудіна, 30 квітня 2023

«Дивно, що пан Прокудін навіть не пригадує, що він підписував. Дорога була включена до переліку проєктів, які мали б бути відновлені, самим головою.

Фінансування робіт з відновлення житла почалось у вересні 2023 року. За цей час нам необхідно було зібрати тисячі документів від власників помешкань, щоб отримати права замовника, але від місцевої влади ніякої допомоги ми не отримали. При цьому дорога на балансі нашої служби відновлення, тому її вдалося відновити швидше», — заявив у відповідь Мустафа Найєм.

За його словами, зараз у селі тривають будівельні роботи в 120 оселях.

«Однак через те, що уряд повністю зупинив фінансування цих обʼєктів, роботи або сповільнилися, або зовсім зупинилися. Постанова уряду, відповідно до якої на експериментальний проєкт передбачено фінансування в обсязі 2,8 млрд грн, не погоджена самим урядом з початку року», — наголосив Найєм. 

На Чернігівщині теж без будинків, однак з дорожнім покриттям

Голова Чернігівської обласної державної адміністрації В’ячеслав Чаус розповів LB.ua, що ще у 2022 році коштом державного, місцевого бюджету, волонтерів частково відновили село Ягідне Іванівської територіальної громади.

Село Ягідне на Чернігівщині.
Фото: Суспільне Чернігів
Село Ягідне на Чернігівщині.

«Був високий темп відновлення у 2022 році (до постанови уряду 2023 року про пілотні проєкти в п'яти областях). І коли Агентство у 2023-му забрало права замовника, темпи робіт стали дуже низькими. А наприкінці квітня 2024-го вони взагалі зупинилися», — розповів Чаус.

«Там насправді назріває соціальний вибух людей, які відчули на собі, що таке швидке відновлення у 2022 році. На жаль, у 2023-му і 2024-му відчули, і що таке невідновлення… Є експериментальний проєкт, якому має приділятися особлива увага. Та, на жаль, ми втратили час, — визнав чиновник. — При цьому треба зробити пріоритетною відбудову житла. Бо ми вже маємо дорожнє покриття, а на будинки чомусь не вистачає грошей. Я наголошував, що категорично проти ремонту дороги, будь-якої ділянки до того моменту, поки ми не завершимо ремонту житла нашим мешканцям, які постраждали від ворога… Однак маємо такий результат».

В'ячеслав Чаус
Фото: Чернігівська ОВА
В'ячеслав Чаус

Найєм же зазначив, що дорогу, про яку йде мова, подав до переліку обʼєктів для відновлення сам Чаус.

«Щодо будинків: у селищі розпочато відновлення всіх житлових обʼєктів. Його завершать, якщо уряд розблокує відповідне фінансування. У 2023 році виконано робіт у втричі більшому обсязі, ніж передбачено фінансуванням. На цей рік уряд коштів не виділив узагалі», — сказав він.

Аерозйомка села Мощун, 2022 рік
Фото: Ігор Луценко
Аерозйомка села Мощун, 2022 рік

За Мощун узагалі не бралися, у Бородянці — незначні роботи 

Перший заступник голови Київської обласної державної адміністрації Микола Бойко нагадав LB.ua, що, за постановою, агенція мала відбудувати два населені пункти: селище Бородянку й село Мощун Гостомельської територіальної громади.

«Відновлення Мощуна взагалі не запустили. Ми подали список зі 108 об'єктів, більш ніж 10 повних пакетів документів щодо Мощуна. Однак, чесно, жодного Агентство в роботу не взяло. Мотивувало тим, що це приватний сектор. І там насправді зруйновано понад 800 будинків. Агентство аргументувало свою позицію запуском єВідновлення. Та люди почали отримувати сертифікати на будівництво», — розповів Бойко.

Утім це не вирішує проблеми, сказав він, оскільки для єВідновлення рік діяли тільки сертифікати на купівлю житла, видача сертифікатів на капітальний ремонт і на будівництво запрацювала лише в серпні минулого року.

За його словами, жодного будинку за пілотним проєктом Агентство не відновило.

Перший заступник голови Київської обласної державної адміністрації Микола Бойко
Фото: Ольга Носовець
Перший заступник голови Київської обласної державної адміністрації Микола Бойко

Для Бородянки також подали перелік з 59 об'єктів, пакети документів на 37 з них, зазначив чиновник. 

«І на них були виділені кошти в розмірі 1 млрд 775 млн грн. Тобто майже 2 млрд на багатоквартирні будинки, соціальні й комунальні заклади. Плюс один гуртожиток і центральну дорогу», — розповів він.

Лише для 20 об'єктів уклали договори, 17 на стадії проєктування. На 16 (із 20) об'єктах провели незначні роботи, які виконали на 5–10 %. На чотирьох їх узагалі не починали. 

«І це ми говоримо лише про 37 об’єктів пілотного проєкту. А в Бородянці зруйновано чи пошкоджено понад 650 об'єктів. І приватний сектор, і школи, і садочки, і лікарню… Тому увагу слід приділяти всім будинкам і напрацьовувати комплексні рішення… А зараз напрацьовані попередні рішення тільки для 37 об’єктів, а решта що? Скільки років ми будемо відбудовувати Бородянку? Якщо за рік не змогли відбудувати 37 об'єктів, то, мабуть, решту понад 600 будемо відновлювати 25 років?.. Якщо говорити про такий результат, то більша частина відповідальності точно лежить на агенції», — обурений Бойко.

Мустафа Найєм на це зауважив, що прем'єр при свідках висловлював думку, що відновлювати приватні будинки в Мощуні немає сенсу, тому треба йти шляхом єВідновлення.

«Я особисто підтримую таке рішення голови уряду… Щодо кількості обʼєктів, які нам доручили відновити, — це також рішення адміністрації, а не наше. Саме вона визначила 37 обʼєктів, а всі інші вирішили робити самостійно.

На всі ці 37 обʼєктів адміністрація не могла ані надати проєктну документацію, ані посприяти здобути право замовника, провести технічне обстеження тощо. Адміністрація досі не погодила переліків об'єктів, які треба відновити цього року. Та в Бородянці обсяг виконаних робіт утричі перевищує розмір фінансування», — відповів Мустафа Найєм.

Відповідальності не буде уникати

Найєм не погоджується з незадовільною оцінкою роботи: «Агентство відновлення працювало ефективно й максимально відкрито. Голова уряду знає про всі обʼєкти, які ми будували, й умови, за яких це відбувалося. Ми взяли на себе відповідальність, коли всі відповідальні держоргани відступили, й за дорученням уряду побудували водогін у Дніпропетровській області (сьогодні жителі Марганця, Покровська, Нікополя з водою); так само ми не відступили, коли довелося будувати захисні споруди для 22 підстанцій Укренерго, відновили понад 300 мостів, забезпечили логістику для вантажів військового і цивільного призначення, відновлювали житло та соціальну інфраструктуру. І за весь цей час не було жодного скандалу з жодним тендером, жодним проєктом або будівельним майданчиком».

За його словами, відновлення п’яти населених пунктів, відповідно до експериментального проєкту, профінансували лише на 6 %, а робіт виконано 24 %. На енергетичні об'єкти фінансування склало 24 %, а зроблено 82 %.

Фото: EPA/UPG

«І це реальність, у якій ми живемо», — підкреслив Найєм. 

Він також додав, що агенція готувала постанови для фінансування проєктів, але «чомусь їх не розглядав уряд».

«Постанова про відновлення населених пунктів на 2,8 млрд гривень зараз лежить в уряді, однак її не виносять на розгляд. А не розглядають її тому, що немає урядового комітету, який очолював звільнений міністр Кубраков. Щодо енергетики, то зараз зависла постанова про перерозподіл коштів на 4,5 млрд гривень. Але її теж не підписали, бо на урядовий комітет не прийшли представники Міністерства фінансів», — сказав Мустафа Найєм.

«Цікаво, що уряд, на який нарікає зараз Найєм, представляв саме віцепремʼєр з відновлення Кубраков, частиною команди якого і є Мустафа, — парирував на звинувачення співрозмовник LB.ua в керівництві Міністерства фінансів, який побажав залишитися неназваним. — Саме міністерство Кубракова мало вносити всі потрібні документи на уряд. І Найєм мав прямий доступ до Кубракова. Дивно, що зараз він так швидко забув прізвище відповідного міністра. На наші прохання: дайте розрахунки, дайте документи, на що йдуть гроші, — відповідей і документів не було. Понад те, агенство не освоїло навіть тих грошей, які йому виділили».

За інформацією співрозмовника LB.ua, усього за 2023–2024 роки в держбюджеті передбачили для Агентства відновлення 195,7 млрд грн (з них 2023 року — 130,4 млрд грн, 2024 року — 65,3 млрд грн), а використало Агентство із цієї суми лише 92,3 млрд грн (з яких 2023 року — 82 млрд грн, станом на 1 травня 2024 року — 10,3 млрд грн). 

Ще одна претензія урядовців до агентства стосується будівництва водогонів, які мусили звести після знищення Каховського водосховища.

Підготовчі роботи для будівництва магістральних водогонів в областях, які постраждали внаслідок підриву Каховської гідроелектростанції.
Фото: facebook /Олександр Кубраков
Підготовчі роботи для будівництва магістральних водогонів в областях, які постраждали внаслідок підриву Каховської гідроелектростанції.

«У 2023 році дорожникам без проєкту виділили з держбюджету 8,5 млрд грн. Майже вся сума — це аванс. Але водогонів не збудували, хоча обіцяли запустити їх до кінця жовтня 2023 року, — зазначив співрозмовник у Міністерстві фінансів. — 2024 року, в березні, Кабмін виділив ще 5,2 млрд грн, щоб закінчити будівництво водогонів до 1 квітня. Але підрядники сказали, що їм тепер треба не 13,5 млрд грн, а майже 18,9 млрд. При цьому Агентство відновлення в паспорті замість введення в експлуатацію дало показник, що водогони до кінця 2024 року будуть готові на 70–80 %, оскільки мало намір отримати за проєктом “Швидке відновлення” додатково 3,3 млрд грн на будівництво трьох водогонів». 

Натомість Мустафа Найєм зазначив, що впродовж останнього місяця він декілька разів звертався до прем'єр-міністра й РНБО з офіційними листами, у яких попереджав про зупинку будівельних робіт через відсутність рішення уряду про фінансування. Крім того, просив апарат прем’єра про зустріч. Але відповіді не отримав. 

Він запевнив, що не уникатиме відповідальності, якщо порушення виявлять. 

Сьогодні, 18 червня, уряд звільнив Мустафу Найєма з посади голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури.

Анна СтешенкоАнна Стешенко, спеціальний кореспондент LB.ua
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram