ГоловнаПолітика

Рада повернула відповідальність за незаконне збагачення

Поріг установлено на рівні 6,5 млн гривень.

Рада повернула відповідальність за незаконне збагачення
Фото: 112.ua

Верховна Рада в середу прийняла в другому читанні і в цілому законопроєкт №1031 про повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.

За нього проголосували 259 народних депутатів.

Поріг для кримінальної відповідальності за незаконне збагачення встановлено на рівні 6,5 млн гривень, а для цивільної конфіскації - 1 млн гривень. "Ці два механізми працюватимуть разом. Відповідно, за найбільші крадіжки буде кримінальна відповідальність, за менші - цивільна конфіскація", - сказала депутатка Анастасія Красносільська.

Згідно із законопроєктом, придбання особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, активів, вартість яких перевищує її доходи більш ніж на 6,5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, буде каратися позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Для того, щоб повернути незаконно придбані активи, вводиться можливість цивільно-правової конфіскації.

Для цього в Цивільний кодекс введуть окрему підставу припинення права власності, визначення видів активів, які можуть визнаватися необґрунтованими, і межу вартості таких активів (вартість, яка в 500 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Питання виявлення необґрунтованих активів і збору доказів їх необґрунтованості покладається на Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, а в окремих випадках - Державне бюро розслідувань України і Генеральну прокуратуру України.

Розгляд справ про визнання необґрунтованими активів і їх стягнення на користь держави пропонується віднести до юрисдикції Вищого антикорупційного суду.

Позов можна буде висунути щодо активів, придбаних протягом 4 років до дня набуття чинності цього закону.

Нагадаємо, 26 лютого 2019 року Конституційний Суд скасував статтю про незаконне збагачення в Кримінальному кодексі через некоректне формулювання. У ній під незаконним збагаченням малося на увазі "набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність активів у значному розмірі, законність підстав придбання яких не підтверджена доказами, а так само передача їм таких активів будь-якої іншої особи".

Судді визнали, що в такій редакції стаття про незаконне збагачення не узгоджується з конституційним принципом презумпції невинуватості (ч.1-3 ст.62 Конституції) і конституційним приписом про неприпустимість притягнення особи до відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї або близьких родичів (ч.1 ст.63 Конституції).

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram