У Кабінеті Міністрів розробили законопроект проти оформлення співробітників як фізичних осіб-підприємців (ФОП), що багато роботодавців використовують як легальну схему зниження податкового навантаження. Існують підприємства (наприклад роздрібні мережі) і навіть цілі галузі (наприклад IT), де тисячі де-факто штатних співробітників великого бізнесу отримують винагороду за свої послуги як приватні підприємці.
Законопроект, який уточнює ознаки трудових відносин, перебуває на громадському обговоренні на сайті Мінсоцполітики.
До таких ознак належать:
- Періодичність оплат (два і більше разів) за роботу або послугу.
- Надання особою послуг за дорученням і під контролем компанії.
- Отримувані гроші - єдине джерело доходу або становить 75 і більше відсотків доходу працівника протягом півроку.
- Людина має власне робоче місце в компанії і трудовий розпорядок.
- Виконання роботи, схожої на ту, яку виконують штатні працівники на підприємстві.
- За рахунок роботодавця надається не тільки робоче місце, а й необхідні для роботи обладнання, інструменти, матеріали, сировина тощо.
- Керівництво встановлює для співробітника робочий графік.
Якщо будь-які три умови із цього переліку виконуються, то відносини між компанією і особою, що надає послуги, повинні вважатися трудовими. В іншому разі роботодавцю буде загрожувати штраф
Нагадаємо, що ФОП третьої групи на спрощеній системі оподаткування сплачує до бюджету лише 5% від зароблених грошей, плюс мінімальний місячний соціальний внесок.
У разі трудових відносин з кожної гривні зарплати співробітник відраховує державі 19,5 коп. у вигляді податку і ще 22 копійки соціального внеску платить його працедавець.