Найбільший кінофестиваль північної і східної Європи категорії “А” - “Темні ночі” - стартує в столиці Естонії вже наступної п'ятниці і триватиме до 27 листопада. Ми уважно вивчили програму цього кінофоруму і вирішили відзначити, чим порадує він цьогоріч кіноманів і яким чином в ньому буде представлена Україна.
До жодної з двох основних міжнародних конкурсних програм фестивалю — головної і програми дебютів — на жаль, українські стрічки цього року не потрапили. Проте українська присутність буде помітною в деяких інших секціях “Темних ночей”. Так, у програмі документальних фільмів doc@PÖFF можна буде побачити фільм “Танцюрист” (Великобританія — Україна — Росія - США) режисера Стівена Кантора про зірку балетної трупи академічного музичного театру імені Станіславського і Немировича-Данченка — українця Сергія Полуніна. А також стрічку “Аустерліц” Сергія Лозніци, яку він представить у Таллінні особисто. У секції ж “Спеціальні покази” талліннські глядачі побачать фільм Віталія Манського “Рідні”, українська прем'єра якого відбулася на цьогорічному Одеському міжнародному кінофестивалі.
А ось у рамках секції Works in Progress, яку на PÖFF проводить організація Baltic Event під час професійної конференції Industry@Tallinn відбудеться презентація одразу кількох українських фільмів. Серед них - “Коли падають дерева” Марисі Нікітюк, вихід якого запланована на 2017 рік та “The Bobot” Максима Ксьонди. Також у програмі фільмів, які ще не завершені, буде представлена картина “Лінія” словацько-українського виробництва кінорежисера Пітера Бебяка. І італійсько-українська картина “Easy” режисера Андреа Маньяні.
Всього до міжнародної секції Works in Progress у Таллінні були відібрані 14 фільмів з Ізраїлю, Росії, Швейцарії, Ірану, Індії, Коста-Ріки. У тому числі й нова робота російського кінорежисера Алєксєя Фєдорчєнка “Війна Анни”.
Одним із учасників конференції Industry@Tallinn стане голова Державного агенства з питань кінематографії Пилип Іллєнко. 20 листопада він представлятиме в естонській столиці українську кіноіндустрію і схеми підтримки української кіно-копродукції з іншими країнами.
Що ж стосується самих “Темних ночей”, то в його рамках традиційно відбудеться кілька підфестивалів — анімаційний Animated Dreams (16-20 листопада), фестиваль дитячих і юнацьких фільмів Just Film (11-20 листопада) та міжнародний кінофестиваль короткометражних фільмів Sleepwalkers (12-16 листопада).
Серед тематичних програм PÖFF — Панорама, в рамках якої покажуть нові фільми іменитих кінорежисерів (Тома Форда, Джима Джармуша, Анджея Вайди, Крісті Пуйю, Франсуа Озона, Ксавьє Долана, Тодда Солондза, Джона Майкла МакДона та інших). Секція “неоднозначного кінематографу” Форум, особливі покази, програма “Вибір критиків Screen International”, підбірка нових фільмів про спорт від Естонського олімпійського комітету, підбірка жанрових фільмів “Нічні шорохи” тощо. Вартість квитка на 1 фестивальний сеанс становить від 5 до 8 євро, і на деякі фільми квитки вже розкуплені.
Щодо ж обох основних конкурсів, то вперше на “Темних ночах” вони складатимуться виключно з міжнародних або світових прем'єр наступних картин. До головної конкурсної програми увійшли наступні фільми:
- “Дихання” (Nafas) Іран, реж. Наргес Абиар
- “Східний бізнес” ( Afacerea Est) Румунія, реж. Ігор Кобилянський
- “Поряд із твоїм домом” (Cerca De Tu Casa) Іспанія, реж. Едуард Кортес
- “Лінії” (Grammes) Греція, реж. Васіліс Мазомєнос
- “Хроніки Меланії” (Melanijas Hronika) Латвія, реж. Вієстурс Кайріш
- “Незаможні” (Die Habenichtse) Німеччина, реж. Флоріан Хоффмайстер
- “Дама Пік” (Дама Пик) Росія, реж. Павєл Лунгін
- “Сім днів” (Sette Giorni) Італія — Франція, реж. Роландо Колла
- “Похмуре щастя” (Finsteres Glück) Швейцарія, реж.Штефан Гаупт
- “Договір” (Tuos) Філіппіни, реж. Родерік Кабрідо
- “Тихе серце” (A Quiet Heart) Ізраїль, реж. Ейтан Аннер
- “Тиха мрія” (Chun-mong), Республіка Корея, реж. Чжан Лу
А ось перелік учасників міжнародної конкурсної програми дебютних фільмів:
- “Каїна” (Caina) Італія, реж. Стефано Аматуччі
- “Дует” (Duet) Іран, реж. Навід Данеш
- “Дім тут” (Home is here) Австрія, реж. Тереза Котик
- “Чоловік з біноклем” (Antardrishti) Індія, реж. Ріма Дас
- “Paris la Blanche” Франція, реж. Лідія Теркі
- “Тарган” (El fumigador) Чілі, реж. Франциско Евія і Вінко Томічіч
- “Весільний танець” (Kasap Havas) Туреччина, реж. Сігдем Сєзгін
- “Червоний капітан” (Červený kapitán) Чехія — Польща — Словаччина, реж. Міхал Коллар
- “Святий мотоцикліст” (Reza a Lenda) Бразилія, реж. Омеро Оліветто
- “Подорожній” (Le Voyageur) Ліван — Франція, реж. Гаді Гандур
- “Софічка” (Софичка) Росія, реж. Кіра Ковалєнко
- “Білий король” (The White King) Великобританія, реж. Йорг Тіттел
- “Мовчазне дзеркало” (Suave el aliento) Колумбія, реж. Августо Сандіно.
В особливому фокусі цьогорічного кінофестивалю будуть фільми з Франції. А відкриються “Темні ночі” 11 листопада картиною “Вічність” Чан Ань Хунга (Вьєтнам — Франція).