ГлавнаяБлогиБлог Марини Бурмаки

Телебачення спонукає дітей шокувати оточуючих

Відомо, що інформаційний простір, який оточує наших дітей, стає основою формування стереотипів їх поведінки.

Як же впливають на них сучасні ЗМІ?

Марина Бурмака Марина Бурмака , Політолог, громадський діяч, президент Українського Центру суспільного розвитку

Фото: Макс Левин

Нещодавно Центром науково-освітніх інновацій та моніторингу було проведено дослідження серед київських школярів 13-16 років. Саме ця вікова категорія становить групу ризику неконтрольованого користування інформаційними ресурсами.

Як показали результати, газети та радіо давно не користуються популярністю у сучасних підлітків. Лише 25% учнів читають книги.

Найпопулярнішим є Інтернет. Найчастіше київські підлітки використовують його для спілкування у соціальних мережах, чатах, на форумах. 97 % опитаних знаходять нових друзів саме в Інтернеті.

До речі, автори сайту «Онляндія» давно звертають увагу на легковажне ставлення підлітків до розповсюдження особистої інформації: 44% дітей знаходяться у потенційній зоні ризику (надають особисту інформацію) і 24,3% вже були у ризикових ситуаціях (ходили на зустріч із віртуальними знайомими). У віковій групі від 15 до 17 років цей показник склав 60,3%. А 6,5% підлітків розповсюдили онлайн особисту інформацію про своїх батьків.

Досить популярними серед школярів є сайти, де можна скачати фільми чи музику. Тільки 25% опитаних найчастіше відвідує сайти науково-популярного спрямування.

Почесну другу сходинку у рейтингу ЗМІ займає телебачення. Більшість опитаних учнів дивиться телевізор до 22–23-ї години, а кожен восьмий учень дивиться телевізор до 24-ї години.

Більше за все підлітки люблять дивитися художні фільми (45%), гумористичні та музичні програми (28 %). І лише 10% учнів люблять дивитися науково-популярні фільми.

Третині опитаних учнів подобаються фільми, у яких демонструються сцени насилля та агресії. Вибираючи фільм для перегляду, близько 34% опитаних підлітків надає перевагу трилерам і бойовикам. Наприклад, майже третині учням подобається фільм «Пила». У той же час практично всі опитані вчителі відповіли, що саме цей фільм становить найбільшу загрозу для психічного здоров’я підлітків.

Майже кожен четвертий учень полюбляє фільми жахів.

У 35% учнів після перегляду деяких фільмів виникає бажання шокувати оточуючих, а у кожного десятого – бажання завдати шкоди комусь чи чомусь.

Нам варто задуматися над цим, адже, згідно з даними дослідження, більше половини учнів хотіли б наслідувати улюблених героїв фільмів у способах вирішення проблем.

Значна частина опитаних учнів вбачають користь від ЗМІ у можливості отримати нову, цікаву інформацію. Хоча більшість підлітків зазначили, що не зовсім довіряють інформації, яку вони отримують зі ЗМІ.

Марина Бурмака Марина Бурмака , Політолог, громадський діяч, президент Українського Центру суспільного розвитку