Священний синод РПЦ, який проходив 25-26 грудня у Москві, відреагував на визнання Православної церкви України патріархом Александрійським і всієї Африки Феодором II.
У рішенні Синоду є дві ключові тези, йдеться на сайті проєкту громадської організації "Центр релігійної безпеки" Cerkvarium.
Перша - РПЦ розриває євхаристійні відносини з Александрійським патріархом Феодором II і єпископами, які вже визнали або збираються визнати ПЦУ.
Друга - представництва РПЦ в Африці переводять під пряму юрисдикцію РПЦ. Відзначається, що саме цим Москва погрожувала Каїру, "прикриваючись турботою про збереження єдиного православ'я".
Повідомляють також, що патріарха Феодора звинувачували в тому, що він одноосібно прийняв рішення про визнання ПЦУ, однак це, за інформацією Cerkvarium, не відповідає дійсності - рішення про визнання було прийнято майже всіма членами Синоду.
Повний текст Синодального рішення:
- Висловити глибоку скорботу у зв'язку з антиканонічними діями Патріарха Александрійського Феодора, який вступив у спілкування з розкольниками.
- Підкреслити, що рішення Патріарха Александрійського Феодора про визнання українських розкольників суперечить неодноразовим заявам Його Блаженства на підтримку канонічної Української Православної Церкви та її Предстоятеля митрополита Київського і всієї України Онуфрія, в тому числі зробленим під час його останнього візиту в Українську Православну Церкву 27 вересня - 1 жовтня 2018 року, через три тижні після вторгнення Константинопольського Патріархату в Україні за допомогою призначення «екзархів» до Києва.
- Відзначити, що рішення про визнання розкольницькою структури в Україні не було прийнято на проведеному 7-9 жовтня засіданні Священного Синоду Александрійського Патріархату, не виносилося на голосування його архієреїв і, відповідно, не має соборного характеру, а прийнято Предстоятелем цієї Церкви одноосібно.
- Підтвердити неможливість поминання імені Патріарха Александрійського Феодора у диптихах, а також молитовного та євхаристійного спілкування з ним.
- Зберегти церковне спілкування з архієреями Александрійської Православної Церкви, крім тих, хто підтримав, або тих, хто в майбутньому підтримає легалізацію українського розколу.
- Припинити діяльність представництва Александрійського Патріархату при Московському Патріаршому престолі.
- Представництво Патріарха Московського і всієї Русі при Патріархові Александрійському перетворити на парафію Російської Православної Церкви у Каїрі.
- Вивести з-під юрисдикції Александрійського Патріархату парафії Російської Православної Церкви, які перебувають на Африканському континенті, і надати їм ставропігійний статус.
Нагадаємо, 8 листопада патріарх Александрійський і всієї Африки Феодор II під час божественної літургії в храмі в столиці Єгипту згадував ім'я митрополита Київського і всієї України Єпіфанія як предстоятеля автокефальної Православної церкви України.
Таким чином Александрійський патріархат приєднався до числа церков, які визнають автокефалію ПЦУ. Як відомо, Александрійська церква має у диптихах друге після Вселенського патріархату місце.