За словами члена правління Українського інституту безпекових досліджень Валентина Бадрака, Україні слід серйозно попрацювати над змінами в законодавстві для того, щоб налагодити ефективне військово-технічне співробітництво з іншими країнами. Про це він заявив під час круглого столу "Військово-технічне співробітництво України зі США" в Інституті Горшеніна.
"Передусім Україні потрібні системи ППО. Якщо згадати досвід Польщі, то з ключових програм переозброєння чотири зав'язані на США. З них дві стосуються ППО - систем Patriot і зенітно-ракетних комплексів близької дії. Польща погодилася надати свою територію для об'єктів системи ПРО. Мені здається, що для України, коли ситуація має вже екзистенціальний характер, тобто стоїть питання виживання держави, це питання можна поставити на обговорення. Але при цьому ми дійсно повинні забезпечити законодавчі умови для такого співробітництва. Закон про держоборонзамовлення повинен отримати нову редакцію, повинен з'явитися закон про військово-технічне співробітництво, так само як і закон про захист іноземних інвестицій. Це дозволить американським компаніям бачити, що в країні "зелене світло" і сюди можна прийти. Другий аспект - активна дипломатія, яка передбачає передусім захист національних інтересів. Це не тільки пропозиції, а й певні умови. Якщо Україна відстоює на своїй території західні цінності і є форпостом західного світу на війні, то вона має право вимагати перегляду умов міжнародного режиму контролю за ракетними технологіями. Україна має право заявити, що вона і далі буде виконувати такі проєкти, як створення ракетного комплексу для Саудівської Аравії. Посилення стратегічного компонента - це, з одного боку, ППО, а з іншого - ракетні програми", - підкреслив Валентин Бадрак.
За словами експерта, ще один важливий момент в процесі налагодження військово-технічного співробітництва - це контроль імпорту.
"Хоча Сполучені Штати залишаються нашим найпотужнішим партнером, ми повинні через відповідний закон перевести всі закупівлі військової техніки та обладнання в держоборонзамовлення. Тоді стануть неможливими закупівлі французьких вертольотів, як це було, і катерів, як намагаються зробити зараз. Також стануть неможливими проєкти, які намагалися втілити за минулої влади, такі як модернізація парку Мі-29 по 40 млн доларів за один літак. При тому що новий літак F-16 коштує 65-70 млн. Тобто фактично можемо уявити рівень намірів у такому проєкті. Тому парламентський контроль і контроль громадянського суспільства повинні існувати в тому числі і на рівні імпорту озброєнь", - сказав Валентин Бадрак.