Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до Конституційного Суду з проханням визнати деякі пункти Закону про "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" неконституційними. Про це вона повідомила на своїй сторінці у Facebook.
Йдеться про норми, що зобов'язують приватних підприємців платити податок незалежно від того, чи отримали вони дохід. Денісова уточнила, що у 2016-2017 роках влада істотно змінила принципи збору єдиного внеску та розширила коло осіб, які потрапляють під вимоги обов'язкового його нарахування і сплати.
"Ухвалення двох законів (№1774 від 6.12.2016 та №2148I від 3.10.2017) призвело до скасування права добровільної сплати єдиного внеску в разі відсутності доходу і впровадження примусу нарахування і сплати ЄСВ [єдиного соціального внеску] незалежно від того, чи здійснювалася підприємницька діяльність, включаючи сезонних і нерегулярних працівників, а також у разі відпустки або хвороби", - повідомила вона.
Людмила Денісова зазначила, що згідно з аналізом українського законодавства, нарахування єдиного внеску для ФОП (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування) у звітному періоді, в якому вони не отримали доходу, звужує зміст і обсяг прав фізичних осіб-підприємців, а також тих, хто веде незалежну професійну діяльність. За її словами, це порушує вимоги статей 8, 22, 41 і 42 Конституції України, а також не відповідає принципу соціальної справедливості, закріпленому в Податковому кодексі України.
"Під час робочої зустрічі з представниками бізнесу, наукових установ і правозахисників прийнято рішення про направлення відповідного конституційного подання в КСУ, в якому прошу визнати неконституційними окремі положення Закону "Про збір та облік єдиного соціального внеску та загальнообов'язкове державне соціальне страхування", - підсумувала Людмила Денісова.
Нагадаємо, в липні 2019 Кабінет Міністрів України збільшив у 1,5 разу частку єдиного соціального внеску, яку скеровуватимуть до Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві.