Нас, волонтерів зі Львівщини, котрі разом з небайдужими луганчанами висадили вже четвертий за рахунком «Львівський гай» в околицях Станиці Луганської хвилювало значно простіше питання. Чи дійсно саджанці сосни звичайної, вирощені у Львівському лісовому перинатальному центрі приймаються у піщаних грунтах сходу? Чи не дарма наша праця і витрачені зусилля?
Нагадую, перший «Львівський гай» ми висадили поруч Осколонівки, що за якихось 20 км від Сєвєродонецька у листопаді минулого року.
Для підтвердження, наші три відео зроблені кілька днів тому під час нашої 38 поїздки на схід.
На першому видно, як культура почувається, приблизно 1 сосна до 10 дійсно засохла, і ще одна мала ознаки всихання.
Але! 8 приживлених сосонок з 10 я вважаю відмінним результатом, який в умовах сходу - це огого яка перемога! Хто бажає упевнитися, що це відповідає дійсності - Вам сюди.
З цікавого. На другому відео засохлі саджанці з місцевої культури котрим 2 роки і більше.
Все просто - вони були висаджені без закритої кореневої системи, без грунту біля кореня і тому. Відео і фото не передає, але на місці всі без винятку старші саджанці з місцевої культури, котрі висаджувалися такими гарними і великими, на жаль, всохли. На перевірку цієї тези - півтори десятка дво і трирічних саджанців вирощених у Львові ми висадили у Станиці Луганській з вазонів, тому через півроку побачимо поруч встановленого знаку.
Ну і нарешті щодо «рецепту» зі спаленими російськими окупантами лісами Луганщини в цілому. Третє відео демонструє як це все виглядає, і за рік поки що без змін.
Гадаю, зараз саме дуже вдалий рік, щоб уряд, лісова галузь і місцева влада на Луганщині повторила наш кейс на Львівщині 2017-2021 зі створення розсадника із закритою кореневою системою на базі Львівського насіннєвого центру.
Мова про інвестиції з бюджетів різних рівнів на рівні 100 млн. котрі дозволили звести сучасний розсадник. Котрий би давав для потреб лісової галузі Луганщини.
3 млн саджанців із закритою кореневою системою.
Звертаюся до поважаних пана Прем‘єра і міністра захисту довкілля - не варто з цим затягувати. А голові Луганської обласної ВЦА вже варто виділити на обласне управління лісового господарства перший мільйон на проектно-кошторисну документацію. Лише так цей потяг рушить. Ну а ми у Львові готові поділитися досвідом. Матимете виконання амбітної цілі Президента України в мільярд бодай на рівні одної області.
І до речі - доки лісова галузь багата, бо зараз пиловник іде по 6 тис.грн./куб, пора вже почати зрізати всі ті горільники і формувати ділянки під заліснення.
Є ще другий варіант. Віддати усі спалені ліси якомусь виробнику тирсоплити на кшталт Кроно, в обмін на побудову розсадника та або/ проведення робіт з висадження. Ну як мінімум - провести перемовини і знайти можливий баланс інтересів. Але - не затягувати.
З нетерпінням чекатиму на реакцію згаданих урядовців і кандидатів на посаду керівника Держлісагенства на цей рецепт. Вже, або після звернення Львівської обласної ради на їх адресу у вересні.
Рятуймо зелені легені Луганщини, пані і панове!