Боротьба та захист власних iнтересiв пiдштовхнуло, чи не вперше до загальнонацiонального об’єднання 5-ти провідних галузевих асоціацій - Всеукраїнського аграрного форуму, Всеукраїнської аграрної ради, Аграрного союзу України, Українського клубу аграрного бізнесу, Української аграрної конфедерації, і не лише на фоні боротьби з аграрним рейдерством, а й за інтереси усієї галузі. Отож, сьогодні Верховна Рада України підтримала уточнення до окремих положень прийнятого законопроекту 6776-д, яким вносяться зміни до Податкового кодексу України, зокрема, і щодо сумновiдомого пункту 180-го, яким дискримiнацiйно скасовувалось експортне ПДВ для соняшнику, сої і ріпаку.
Зауважу, що сама наявність норми про скасування відшкодування ПДВ при експорті, призводить до падіння закупівельних цін на продукцію на внутрішньому ринку та зростання маржі для переробників, у нашому випадку - олійних культур.
Ми не проти пiдтримки переробника та переробноï галузi, та навіть, навпаки працюємо над змінами до законодавства, які б підтримали переробників усієї агарної продукції (борошномельна, олієжирова, м’ясо-молочна переробка та ін.). Але ми проти такої підтримки за рахунок виключно товаровиробника, у якого вже забрано спецрежим сплати ПДВ (1,5-18 млрд доларiв на рік), ні на гривню не профінансовано бюджетну дотацію у 2018 році при цьому завалена та дискредитована виплата прийнята в 2017 роцi, яку також отримувалася з великими проблемами, а тепер ще й забирають експортне ПДВ. При цьому, аграрії-виробники сплачують внутрішнє ПДВ, а окрім того ще й понесли б втрати у ціні на свою продукцію, за попередніми підрахунками в розмірі біля 16-18 млрд. грн. Такі зміни, в купі із відсутністю фінансових компенсаторів, є прямим шляхом до того, що аграрна галузь може опинитися у катастрофічній ситуації, яка призведе до титанiчних змiн в ландшавтi структури самого аграрного сектора.
Більш того, скасування відшкодування ПДВ при експорті відповідних олійних культур є грубим порушенням чинного законодавства, зокрема, статті 42 основного Закону України – Конституції, відповідно до якої держава забезпечує усім суб’єктам господарювання рівні умови підприємницької діяльності, а також - зобов'язань, взятих Україною при вступі до СОТ і підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом.
Для врегулювання ситуації, що склалася, мною разом з іншими народними депутатами, профiльними асоцiацiями було підготовлено та зареєстровано 14 грудня 2017 року Проект Закону № 7403, який покликаний скасувати раніше прийнятої Верховною Радою дискримінаційної норми та повернення бюджетного відшкодування ПДВ на операції з експорту соняшнику, сої, ріпаку. Законопроект має широку підтримку у фермерському середовищі, а також серед провідних аграрних асоціацій.
В результаті нашу спільну думку і «боротьбу» усієї аграрної спільноти почуто, але не у повній мірі, і проголосовано відповідні коригування щодо експортного ПДВ, а саме експорту соняшнику ПДВ повернуто, а сої відстрочено скасування повернення до вересня 2018 року, ріпаку до 2020 року. Таке рiшення не задовiльняє товаровиробника та значну частину депутатiв аграрного комiтету.
Це не повна перемога. Це менше зло. Боротьба триває.
Я хочу щиро подякувати усій не байдужій агарній спільноті, колегам народним депутатам, профільним асоціаціям, громадським організаціям, кожному хто виходив на мітинги, хто відстоював своє законне право бути почутим у цій країні. Однак, хочу сказати, що якщо чиновники та Комітет ВРУ з питань податкової та митної політики сподіваються, що вони пішли на ці поступки і аграрії замовкнуть, то вони дуже помиляються. Забрати все, а потім кинути аграріям «подачку», щоб ті були "щасливими" - не вийде!
Ми не зупиняємося на цьому. Інформую, що у зв’язку із прийнятими змінами, нами вже підготовлено оновлений текст законопроекту № 7403, який скасує прийняті обмеження щодо повернення експортного ПДВ для сої і ріпаку. Якщо не сьогодні, то вже наступного сесійного тижня, у січні та лютому, ми вимагатимемо розгляду нашого законопроекту.