ГоловнаПолітика

ВР ратифікувала угоду між Україною та ЄС про спецмеханізми фінансування згідно з Ukraine Facility

Підтримали рішення 320 народних депутатів.

ВР ратифікувала угоду між Україною та ЄС про спецмеханізми фінансування згідно з Ukraine Facility
Верховна рада. Фото ілюстративне
Фото: rada.gov.ua

Верховна Рада ратифікувала угоду між Україною та ЄС щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування згідно з інструментом Ukraine Facility.

Про це повідомили нардеп Ярослав Железняк та голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. 

ПІдтримали рішення 320 народних депутатів. 

За словами Гетманцева, ратифікація дозволить встановити принципи співробітництва між Україною та ЄС в рамках інструменту Ukraine Facility, включаючи необхідні механізми контролю та аудиту витрат програми, яка має бюджет 50 млрд євро до 2027 за умови успішного виконання Плану України.

Угода врегульовує питання функціонування інституту Національного координатора, внутрішню систему управління та контролю в Україні, співпраці з європейськими контрольними органами, створення Аудиторської ради, моніторингу реалізації Ukraine Facility з боку установ, офісів, агентств та органів ЄС, вимоги щодо збору, прозорості, публічності даних.

"Починаємо масштабну чотирирічну роботу, яка має наблизити нас до стандартів ЄС", – підкреслив голова Комітету.

Для цього необхідно реалізувати план України для UkraineFacility, який містить: 

 • 15 блоків секторальних реформ (реформа державного управління;державні фінанси, судова реформа, боротьба з корупцією та відмиванням коштів, фінансові ринки, управління державними активами, людський капітал, бізнес-середовище, децентралізація / регіональна політика, енергетика, транспорт, АПК, природні ресурси, цифрова трансформація, зелений перехід та охорона довкілля);
 • 69 напрямів реформ.

Цього року Україна вже отримала за Ukraine Facility транш на 6 млрд євро. 

"Після ратифікації ще чекаємо підстави для залучення безумовного фінансування ЄС обсягом 1,89 млрд євро вже в червні", – додав Железняк. 

За словами нардепа, орієнтовний графік виплат на всі роки:

 • У 2024-му це 16 млрд євро
 • У 2025-му це може бути 12,5 млрд євро
 • У 2026-му це 7,25 млрд євро
 • У 2027-початок 2028-го на 2,5 млрд євро.

Ukraine Facility 

 • 22 травня Україна та ЄС підписали Рамкову угоду для фінансування в межах програми Ukraine Facility. Відповідно до Угоди Україна зобов'язується забезпечити прозорість та контроль щодо використання коштів наданих в межах Ukraine Facility.
 • Програма Ukraine Facility передбачає виділення Україні Євросоюзом 50 млрд євро на чотири роки. 
 • У травні Кабмін схвалив план для програми Ukraine Facility. План містить структурні реформи, зокрема в держуправлінні, енергетиці та аграрній галузі. 
 • 1 лютого рішення про надання 50 млрд євро Україні прийняли на засіданні Євроради. Кошти надходитимуть до України протягом чотирьох років. На основі щорічного звіту Комісії про реалізацію Механізму для України Європейська Рада щороку проводитиме дебати щодо Механізму з метою надання вказівок.
 • Програма Ukraine Facility Європейського Союзу передбачає надання Україні 50 млрд євро впродовж 2024-2027 років. З цієї суми 39 млрд євро будуть спрямовані до державного бюджету для посилення макрофінансової стабільності.
 • У рамках програми також передбачений спеціальний інвестиційний інструмент для покриття ризиків у пріоритетних секторах, обсяг якого становитиме 8 млрд євро. Фінансування в рамках цього інструменту зможуть отримати інвестори через ЄБРР, ЄІБ та інші міжнародні інституції. Очікується, що реалізація проєктів в межах цього інструменту дозволить залучити додаткові 30 млрд євро інвестицій.
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram