Найбільше підприємство підконтрольної Луганщини, хімічний завод-гігант «Сєвєродонецький «Азот» вперто ігнорує обов’язок сплачувати за спожиту електроенергію. З березня 2017 року по теперішній час завод заборгував більше 131 млн грн за електрику, останнім часом нарощуючи борг просто космічними темпами. Так, тільки в листопаді Сєвєродонецький Азот спожив електроенергії більш ніж на 16,5 млн грн, але заплатив лише 3,6 млн грн. приріст боргу тільки за листопад – майже 13 млн грн!
Це ще більш цинічно, враховуючи те, що Азот щиросердно обіцяв сплачувати поточне споживання та поступово погашати борги за попередній період. Ще в травні 2018 року, коли відновлення роботи хімзаводу тільки планувалось і потрібна була електроенергія, і керівництво Азота, і Луганська обласна військово-цивільна адміністрація прохали луганських енергетиків піти хімікам та всій Луганщині назустріч – забезпечити виробництво електроенергією. І хоча Сєвєродонецький Азот вже тоді мав великі борги перед енергетиками, ЛЕО погодилось повірити (ще б пак – і Луганська ОВЦА просить-наполягає, і стільки користі для прифронтового регіону!) та під’єднало до електромережі всі живильні лінії, потрібні для початку роботи заводу.
Але виглядає так, що Сєвєродонецький Азот нахабно обдурив луганських енергетиків. За останні 4 місяці хіміки наростили борг майже на 40 млн грн. А всі численні звернення ЛЕО до керівництва Сєвєродонецького Азоту та навіть до власника - засновника холдингової групи "Ostchem Holding AG" Дмитра Фірташа досі залишаються воланням в порожнечу.
А Луганська обласна військово-цивільна адміністрація тепер мовчить. Ні, звісно, ми маємо організовані наради по цьому питанню, на яких керівництво Азоту знову щиросердно обіцяє виправитись та виконувати договірні зобов’язання та досягнуті домовленості. Але й остання така нарада в кінці листопада не призвела до сплати хіміками поточного споживання.
І навіть повністю знеструмити цього боржника ми не можемо – через його екологічну броню. Це було б і протизаконно, і небезпечно для декількох регіонів. Остання спроба часткового обмеження електропостачання 28 листопада з тріском провалилась – енергетики прийшли до прохідної заводу, але не потрапили на територію – а тільки так можна бодай трохи обмежити споживання цього боржника.
А між тим, це було ще одною обіцянкою керівництва Азоту - допустити працівників ЛЕО до своїх електроустановок для обмеження електропостачання – в разі несплати рахунків. Як бачимо, ці обіцянки та домовленості нічого не варті.
Тобто Луганське енергетичне об’єднання опинилося в ситуації, коли нічого не може вдіяти. І кожний новий день тільки погіршує становище. Як наче енергетики – це тіло, а Азот – це паразит, і немає від цього жодних ліків.
Але ж чому кожний пересічний громадянин України сплачує за спожиту електроенергію, а такі промислові гіганти, як Сєвєродонецький Азот, можуть дозволити собі не платити?!
Ситуація катастрофічна – фактично, Сєвєродонецький «Азот» існує за рахунок Луганського енергооб’єднання та його працівників з родинами. А наслідки відчуває вся підконтрольна Луганщина: ЛЕО виснажене дворічною фінансово-господарською кризою, а рівень підготовки електромереж Луганщини до зими складає лише близько 20%, і енергосистема продовжує руйнуватись, неухильно наближаючи Катастрофу.
Що ще цікаво – так це перспективи цього боргу. А вони виглядають сумно. І взагалі, чи не значить це, що борги ніхто ніколи не буде віддавати?
Безоплатне споживання електроенергії таким хімічним велетнем, як Сєвєродонецький Азот, здатне зруйнувати не тільки електроенергетику Луганщини, але й погіршити соціально-економічне становище регіону. То, можливо, в такій ситуації варто вжити кардинальних заходів? На Луганщині – Воєнний стан, Луганська ОВЦА наполегливо рекомендує ЛЕО не знеструмлювати боржників, а ми з вами добре розуміємо, що значать такі рекомендації в умовах повновладдя силовиків і чим загрожує непокора. То, можливо, Луганська ОВЦА могла б не тільки забороняти знеструмлювати таких злісних боржників, за яких вона, до речі, поручилася. А могла би й навести лад в прифронтовій області, примусити до дисципліни та справедливості? Примусити Азот виконувати зобов’язання та обіцянки?
Або, принаймні, змусити Азот допустити енергетиків для обмеження його електроспоживання…