Бурштин, чи не єдиний зі скарбів нашої Землі, який застосовують не лише для створення прикрас. Відомі його цілющі властивості, тож камінь широко використовують в медицині. Не дивно, що для багатьох українців бурштин став своєрідною панацеєю від бідності. У великій кількості його незаконно добувають у лісах Полісся і продають до Прибалтики, Росії та Польщі, де його ціна в рази дорожче. Нелегальний видобуток почався ще у 80-ті роки минулого століття, після появи ділків з Прибалтики на теренах українського Полісся. А до того, цим мінералом, просто розпалювали грубки у хатах. З того часу налагодилась і система видобутку та збуту дорогоцінного каміння.
За останні роки протизаконний промисел набув надзвичайно великих масштабів. І не останню роль в ньому відіграють силові структури. Знайшовши «легку здобич», вони змушують старателів платити за заплющені очі правоохоронців. Самі ж браконьєри використовують нові технічні засоби, що пришвидшує і полегшує роботу. Тільки от в перегонах до омріяного багатства, старателі забувають про нанесену шкоду для держави. І справа не лише в економіці, а й екологічних наслідках.
Для незаконного видобутку бурштину застосовують мотопомпи. Під великим тиском в грунт вливається вода. Через утворену яму коштовне каміння піднімається на поверхню. Як наслідок, земля вкрита великими проваллями (їхні розміри можуть досягати трьох метрів у діаметрі). Десятки гектарів земельних угідь та лісових масивів безжально знищуються. Дуже сумно виглядає територія, після того, як на ній "попрацюють". А ніхто ж не переймається рекультивацією землі і не думає, що ж на ній виросте.
Для Рівненської, Житомирської та Волинської областей видобуток бурштину давно став дуже прибутковим бізнесом. Замість того, щоб зупинити старателів, які використовують надра України у власних цілях, правоохоронці «кришують» браконьєрів (звісно, отримуючи за це ласий шматок).
На законодавчому рівні теж не все так просто. У 2009 році парламент розглядав законопроект «Про бурштин». Проте, його прийняли лише у першому читанні, а потім взагалі скасували. Інші проекти законів не були включені до порядку денного, або ж не прийняті за результатами голосування. Наразі у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти, які могли б регулювати видобуток бурштину. Це піде на користь і екології, і економіці України. Адже збитки держави у цій сфері становлять мільярди гривень. Для обласного та районного рівнів – це додаткові кошти до місцевого бюджету.
Законопроекти потребують доопрацювань. Та вже давно настав час навести лад у цій сфері. Окрім врегулювання видобутку бурштину на законодавчому рівні слід виявити силові органи, які прикривають старателів, отримавши «мзду», обкладаючи поборами старателів, які, доречі, вже хочуть сплачувати в бюджет, а не "кришам". Тому на днях ініціював створення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів незаконного видобутку бурштину. Це допоможе виявити зловживання, що мають ознаки корупційних дій у системі Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури, СБУ, Міністерства екології та природних ресурсів та Державного агентства лісових ресурсів. Відповідна постанова вже знаходиться на розгляді у Комітетах Верховної Ради України. Для створення Тимчасової комісії необхідно 150 голосів. Впевнений, така кількість набереться. І ми здолаємо цю бурштинову лихоманку, що роками не дає спокою Україні.
Хочеться вірити, що така ж позиція і у керівників центральних органів влади, які зацікавлені у наповненні дохідної частини бюджету держави.