Громадськість закликає відправити законопроект № 7539 щодо врегулювання питань авторського права і суміжних прав на повторне перше читання
У порядок денний парламенту вже найближчий час на перше читання може бути винесений урядовий законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо врегулювання питань авторського права і суміжних прав» (реєстр. № 7539). 14 березня профільний парламентський комітет з питань науки і освіти на своєму засіданні вже ухвалив рішення рекомендувати прийняти документ за основу у першому читанні.
Цей законопроект продовжує практику нехтування Міністерством економічного розвитку і торгівлі процедури підготовки нормативно-правових актів з залученням фахових експертів і обговорення у зацікавлених спільнотах, як це відбулося з дотичним законопроектом «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» (реєстр. № 7466), який наразі напередодні другого читання намагається відкоригувати створена при профільному комітеті робоча група.
Зараз вже зрозуміло, що ці обидва законопроекти змістовно пов’язані один з одним та їхнє опрацювання має відбуватися послідовно. Тобто до голосування в остаточній редакції законопроекту № 7466, напрацювання будь-яких пропозицій до законопроекту № 7539 буде неефективним та професійно безпідставним.
Експерти групи Культура Реанімаційного Пакету Реформ закликають парламент зачекати з ухваленням у першому читанні законопроекту № 7539 оскільки:
• має відбутися розподіл сфер колективного управління (обов’язкового та розширеного), що виявить яких саме нормативних положень не вистачає у базовому законі, у тому числі термінологічного апарату;
• мають бути оновлені та доповнені правові норми щодо використання об’єктів авторського права і суміжних прав (аудіовізуальних творів, репрографії, права слідування) разом з діями учасників здійснення цих прав, яких зараз законопроект № 7539 не містить та залишається незрозумілим чи увійдуть вони до № 7466 чи ні (сталося так, що останній руйнує логічну побудову стосунків базового закону й «підпорядкованого»);
• слід усунути розбіжності, які стануть наявними після ухвалення законопроекту № 7466, наприклад: застосування такого об’єкта суміжних прав як «відеограма», якого у міжнародних угодах, до яких приєдналася Україна, не існує (є «перший запис фільму»). Законопроект № 7539 намагається видалити з законодавчого поля цей термін. Втім, робить це теж у неприйнятний спосіб;
• важливо врахувати зміни до самого тексту законопроекту № 7466 щодо питань колективного управління, які робоча група немала можливість додати з об’єктивних обставин (стислі строки, структурні обмеження тощо) та усунути його розбіжності з оновленим базовим законом.
Таким чином, у разі прийняття у першому читанні законопроекту № 7539 (до набрання чинності № 7466) до нього не зможуть бути подані необхідні зміни у режимі депутатських поправок і пропозицій, а головне, що наявна структура законопроекту № 7539 істотно обмежує можливість подання таких критично необхідних до нього змін.
Враховуючи вище зазначене, поточна редакція законопроекту № 7539 та ініціативи щодо найшвидшого ухвалення його у першому читанні не відповідають потребам захисту прав суб’єктів авторського права і суміжних прав в Україні. Саме тому експерти групи Культура Реанімаційного Пакету Реформ закликають народних депутатів не ухвалювати законопроект № 7539 у першому читанні та проголосувати за повернення документу на доопрацювання до Комітету з питань науки і освіти.
Сподіваюся, що цей голос буде почутий.