У 2016 р. експорт українських товарів до країн Європейського Союзу зріс всього на 3,7 % у порівнянні з 2015 р. і становив, за даними Держстату, 13,49 млрд дол. США. Натомість, імпорт європейських товарів до України виріс на 11,8 % до 17,13 млрд дол. Тобто, зростання вітчизняного експорту відбувалося у декілька разів повільніше за зростання імпорту. В результаті, від’ємне сальдо у торгівлі товарами з ЄС становило 3,6 млрд дол. США.
Зростання імпорту швидшими темпами, ніж експорту частково пояснюється тим, що Україна вже використала більшість потенціалу Угоди про асоціацію в частині зменшення митних платежів ще до того, як угода була ратифікована всіма сторонами. Адже ЄС ще з квітня 2014 р. застосовує автономні торговельні преференції для товарів, що походять з України. Тобто, країни ЄС в односторонньому порядку зменшили ввізні мита та збори на українські товари. А з початку 2016 р. вже й Україна почала зменшувати свої мита для товарів з ЄС.
Однак, треба розуміти, що зменшення мит матиме ефект тільки у короткостроковій перспективі та не є тим чинником, що суттєво впливає на зростання експорту, оскільки мита на товари вже були суттєво знижені після вступу України до СОТ. Набагато важливішими є переваги від адаптації до технічних, санітарних, фітосанітарних та інших стандартів і вимог ЄС. А в цій сфері Україна має ще чимало роботи, результати якої будуть відчутні тільки у середньостроковій перспективі.
Важливо й те, що Україна може запропонувати європейському ринку, а ЄС – українцям. Сьогодні український експорт компліментарний з європейським імпортом приблизно на одну третю в той час як європейський експорт з українським імпортом – приблизно на дві треті. Це означає, що товари, які пропонують українські виробники, не мають такого попиту на європейському ринку, як товари з ЄС на українському. Таким чином, для українських виробників можуть з’явитися чималі додаткові переваги, якщо вони змінять структуру експорту.
Сьогодні Україна експортує до ЄС переважно товари з низьким ступенем переробки та низькою доданою вартістю. Йдеться про сільськогосподарську продукцію, товари харчової промисловості та метали. Водночас на європейському ринку затребуваними є промислові товари з високим ступенем переробки. Основу імпорту ЄС з інших країн світу складають машини та транспортне обладнання: загальнопромислова техніка, електричні машини, телекомунікаційне обладнання та різні готові вироби, такі як наукові та контрольно-вимірювальні прилади, одяг та аксесуари, меблі. В цьому контексті позитивною тенденцією 2016 р. є зростання в загальному обсязі експорту з України до ЄС частки електричних та механічних машин з 13,8 % у 2015 р. до 14,7 % у 2016 р.
Хоча й повільно, однак Україна все більше переорієнтовується на європейські ринки. Позитивні зрушення відбулися й у 2017 р. Так, у І кварталі поточного року частка торгівлі товарами з країнами ЄС становила вже 38,4 %. У І кварталі 2017 р. експорт до країн ЄС виріс на 24,5 %, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року та склав 3,97 млрд дол. США. Зокрема зріс експорт до основних країн-партнерів в ЄС: Польщі, Італії, Німеччини, Іспанії, Нідерландів та Угорщини.
Тепер Україна повинна сконцентруватися на роботі щодо наближення до європейських стандартів якості. Крім того, потрібно шукати ринки збуту для української продукції в ЄС. Якщо за цими напрямками українці докладуть достатньо зусиль, то в результаті отримають якісну продукцію, вищі доходи та більші можливості на ринках ЄС і в інших регіонах.
Довідково:
У 2016 р. найбільші обсяги експорту до країн ЄС складали продукція агропромислового комплексу та харчової промисловості – 30,5 % від загального обсягу експорту, недорогоцінні метали та вироби з них – 22,9 %, чорні метали та вироби з них – 21,9 %, електричні та механічні машини – 14,7 %.
Країни ЄС найбільше експортували до України механічні та електричні машини – 21,1 % від загального обсягу імпорту, продукцію хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості – 17,8 %, мінеральні продукти – 15,2 %, товари агропромислового комплексу та харчової промисловості – 10,0 %, засоби наземного транспорту, літальні апарати, плавучі засоби – 8,9 %.