Джерела Politico в адміністрації Дональда Трампа вважають, що налагодити відносини між ним і українським президентом Володимиром Зеленським може підписання угоди про корисні копалини. Вони переконані, що різка риторика американського президента відносно української влади не свідчить про розворот у бік Росії, а є обуренням через відмову ставити підпис на угоді про контроль над корисними копалинами.
Один республіканець, який консультував посадовців адміністрації США у питаннях України, сказав, що українцям "довелося важким шляхом засвоїти, що публічна критика Трампа матиме серйозно протипоказання". Він також сказав, що всередині Республіканської партії є протиукраїнське крило, але невелике.
"Є невелике, але гучне крило партії, яке є дуже антиукраїнським, але всередині багато тих, хто все ще проукраїнський. Критика Трампа тільки підливає олії на вашу сторону", – сказав він.
Співрозмовники серед американських посадовців повідомили журналістам, що Трамп мав розмову зі спецпредставником Кітом Келлогом, який 19 числа прибув із візитом до України. Однак вони відмовилися вдаватися в деталі про те, що було предметом розмови. Як відомо, за наполяганням американської сторони вчора на зустрічі Келлога із Зеленським у журналістів не було можливості ставити запитання.
Деякі посадовці адміністрації та ті республіканці, які мають прямий контакт із командою Трампа, вважають, що "війна слів", розпочата Трампом проти Зеленського, є лише зухвалою тактикою ведення переговорів Трампа. Водночас ця тактика шкодить довірі до США серед союзників.
Угода з США про рідкісноземельні елементи
- Американські пропозиції стосовно доступу США до рідкісноземельних матеріалів України до Києва привіз міністр фінансів Скотт Бессент. Документ українська сторона не підписала, натомість взяла його для вивчення. Драфт з українськими напрацюваннями американській стороні передали 14 лютого.
- Американці тиснули на Україну, аби вона підписала угоду, інакше погрожували скасувати зустріч віцепрезидента із Зеленським. Україна не погодилася ставити підпис, але угода все ж відбулася. Зеленський говорив, що договір у тому вигляді, як його привіз міністр фінансів, не мав гарантій безпеки і чітким був лише в одному – у наданні Штатам доступу до 50 % копалин, перерахованих у документі.
- Після відмови підписувати договір у цьому вигляді, а також на тлі переговорів із Росією, Трамп обізвав Зеленського диктатором, сказав, що в нього нібито низький рейтинг (відкриті соціологічні дані це не підтверджували), а також заявив, що Україні потрібні вибори (які до кінця воєнного стану за чинним законами неможливі).
- Дональд Трамп говорив, що хоче укласти з Україною угоду стосовно доступу до рідкісноземельних елементів. Це має бути компенсацією за допомогу, надану американцями.