ГоловнаКиїв

«Підвищений тиск»: Як новий глава КМВА змінює політику в Києві

Від початку 2025 року владу Києва лихоманить: президент змінив начальника Київської міської військової адміністрації, міський голова столиці назвав цей крок політичним, і тепер сторони перебувають у стані постійної конфронтації і взаємних звинувачень. 

З попередником нового глави КМВА, Сергієм Попком, у міської влади таких проблем не було – більше двох років КМДА мирно співпрацювала з президентським представником у Києві. Звільнений в запас генерал не претендував на особистий піар в рамках нової роботи і не мав конфліктів з міським головою Віталієм Кличком. 

Призначення на цю посаду 35-річного ексзаступника міністра стратегічної промисловості Тимура Ткаченко стало неочікуваним для КМДА і навіть для самого Сергія Попка. В команді Віталія Кличка відразу дуже критично відгукнулися на цей крок президента: “Питання до Зеленського – чому не військовий очолив військову адміністрацію Києва? Це виключно політичне призначення. Бо невійськова людина буде займатися узурпацією місцевої влади Києва та створенням плацдарму для центрального політичного проєкту”, – заявив радник міського голови і співголова фракції “Удар” в Київраді Дмитро Білоцерківець.

Начальник КМВА Тимур Ткаченко під час наради з головами районних державних адміністрацій, 4 лютого 2025 р.
Фото: kyivcity.gov.ua
Начальник КМВА Тимур Ткаченко під час наради з головами районних державних адміністрацій, 4 лютого 2025 р.

Перші ж тижні роботи Ткаченка в КМВА показали, що новий начальник адміністрації не буде формальною фігурою на цій посаді: він регулярно зустрічається з громадськістю і представниками міської та районної влади міста, постійно акцентує ті чи інші проблемні міські питання і анонсує зміни в підходах до роботи громадського транспорту столиці під час повітряної тривоги. Останнє питання є одночасно і найбільш “рейтинговим” і дійсно болючим для містян, оскільки існуючий алгоритм повної зупинки наземного громтранспорту спричиняє багато незручностей. 

Вже за кілька тижнів бурхливої діяльності очільника КМВА, міський голова Віталій Кличко виступив з досить різкою заявою: звертаючись до президента, він назвав тактику Ткаченка спробами розбалансувати владу і знищити місцеве самоврядування. 

“Новий начальник КМВА…блокує вирішення ключових господарських питань. Відновлення пошкоджених будинків, компенсації постраждалим мешканцям, відновлення інфраструктури та інші. Це дестабілізує управління містом і створює загрозу життєзабезпеченню столиці. Водночас він намагається перебрати повноваження мера, міської ради та КМДА, порушуючи закон. Нагадую, військова адміністрація тимчасовий орган, що має займатися обороною й безпекою, а не узурпацією влади”, — сказав Кличко у відеозверненні.

Мер Києва Віталій Кличко
Фото: пресслужба
Мер Києва Віталій Кличко

Що може блокувати КМВА

Віталій Кличко очолює Київ вже більше десяти років і за цей час настільки емоційних звернень він записував небагато. Двічі обраний міським головою, стільки ж голова Київської міської державної адміністрації, а також лідер найбільшої фракції в Київраді – що може загрожувати політику такого рангу?

Насправді, начальник військової адміністрації дійсно безпосередньо впливає на всі функції міської влади. А справа в тій дивній зрощенності самоврядної влади (Київрада і її виконком) з державною (міська державна адміністрація, КМДА), яка існує в управлінні столицею. 

Орган, який в інших містах країни є виконавчим комітетом ради, в Києві є одночасно і державною адміністрацією. Головою КМДА має бути людина, призначена президентом, і цей механізм слугує запобіжником для контролю столиці як міста з особливим статусом і функціями. Фактично ж зазвичай посади міського голови (виборча) і голови КМДА (призначена президентом) обіймала одна людина. Крім періоду за президентства Віктора Януковича, коли обраного голову (Черновецького) фактично примусом усунули від керування містом, призначивши головою КМДА свою людину (Попова). (Як ми пам'ятаємо, проконтролювати Київ в особливій ситуації – під час Революції Гідності – це не надто допомогло).

За каденції президентства Володимира Зеленського цю модель розділення не реалізували і, попри постійний конфлікт Банкової з Віталієм Кличком, той мав всі повноваження по керуванню містом без зовнішнього контролю. Але після повномасштабного вторгнення в Києві з'явилася міська військова адміністрація. Функція якої – керувати процесами оборони міста і координувати співпрацю виконавчої влади столиці і військових. Фактично ж за функціоналом КМВА повторює призначення КМДА – контроль з боку держави за управлінням. І, що найголовніше в нинішній історії, голові КМВА дійсно підпорядковані всі департаменти і управління виконавчого органу, КМДА.

Начальник КМВА Тимур Ткаченко під час наради з головами районних державних адміністрацій в місті Києві ,4 лютого 2025 р.
Фото: kyivcity.gov.ua
Начальник КМВА Тимур Ткаченко під час наради з головами районних державних адміністрацій в місті Києві ,4 лютого 2025 р.

І новий начальник КМВА відразу після входження на посаду почав реалізовувати ці свої функції: зокрема, з початку року він заблокував підписання десятків розпоряджень КМДА, які стосувалися поточних питань управління містом. Про це заявив Віталій Кличко, звинувачуючи Ткаченка в спробі дестабілізації управління містом. Пізніше КМДА опублікувала перелік заблокованих розпоряджень і дійсно серед них важко було знайти питання, пов'язані з безпекою столиці. 

Тиск на місцеве самоврядування?

В цей же період по країні прокотилася хвиля новин про ті чи інші дії правоохоронців і силовиків щодо мерів різних міст. LB.ua писав про адміністративні штрафи міським головам Львівщини за зрив мобілізаційного плану і про кримінальні справи проти мерів Нетішина і Ірпеня, іноді по дивним приводам. Хвиля ця відбулася локально в часі, тому дійсно може виглядати як тенденція. 

В тому, що це не збіг, а системний тиск на виборних (і тому незалежних) міських голів, впевнені в Асоціації міст України. Головою АМУ є київський мер Кличко. Радниця голови Асоціації Оксана Продан так описує поточну ситуацію: 

“По всій території України з нового року тиск на місцеве самоврядування збільшився однозначно, адже почав діяти закон, схвалений в 2024-му, яким на органи місцевого самоврядування поклали обов’язки доставлення мобілізованих до місця проходження служби й вести облік військовозобовʼязаних. Реалізувати ці вимоги неможливо, адже муніципалітети не мають ні підрозділів для супроводу мобілізованих, ні повноважень відряджати когось в зону бойових дій, ні бази даних військовозобов’язаних. Отже, в законодавчому полі створено штучні підстави для притягнення до відповідальності посадовців. А ми памʼятаємо, як за адміністративні правопорушення були відсторонені від роботи обрані мери навіть обласних центрів – Чернігова та Рівного. Тепер є підстави щодо ліквідації місцевого самоврядування скрізь, за пів року”.

Оксана Продан
Фото: facebook/Оксана Продан
Оксана Продан

В Києві поки що не було інформації щодо проблем з мобілізаційними планами. Але в цей же період секретар Київської міськради Володимир Бондаренко заявляв, що правоохоронці розслідують справу, пов'язану з міською цільовою програмою “Захисник Києва”. 

“Інкримінують «створенням злочинної організації», ст. 255 КК України. В цьому контексті вимагають: рішення по виділенню субвенцій в рамках "Захисник Києва на 2022-2024 роки"; планування виділення коштів на потреби Сил оборони України; звіти від військових частин та усіх інших установ/організацій, яким допомагала громада”, – розказав Бондаренко, який впевнений, що мета правоохоронців – спроба блокування співпраці міста і військових.

Ця новина про справу, пов'язану з фінансуванням потреб оборони з міського бюджету, пройшла відносно непоміченою, оскільки відразу ж за нею почалася операція НАБУ під назвою “Чисте місто”. Ця спецоперація стосується земельних питань, які ймовірно реалізуються через Київраду. В рамках провадження оголошені підозри і затримані депутати міськради, чиновники КП і заступник міського голови. Ще одного можливого учасника злочинної схеми, Дениса Комарницького, оголосили в розшук.

Якраз напередодні цих затримань Віталій Кличко публічно заявляв, що правоохоронці посилили тиск на роботу КМДА, намагаючись дискредитувати міську владу і деморалізувати працівників комунальних установ.

Хто такий Тимур Ткаченко 

Насправді увага правоохоронців до роботи КМДА і міських КП – це досить постійне явище. Кличко заявляв про постійні обшуки і в 2021 році, і в 2023-му. Бюджет Києва в 5-10 разів більший за інші міста, а комунальні підприємства і департаменти оперують закупівлями на мільярди. Тому навіть суто статистично порушень і відповідно контролю в них буде більше.

Тимур Ткаченко
Фото: instagram.com/tymur.tkachenko
Тимур Ткаченко

І найголовніше, що варто знати про нового начальника КМВА – це те, що він знає всі механізми офіційної і тіньової кухні управління Києвом.

“Коли призначали колишніх голів КМВА, то їх заступники, входячи в курс справ, спершу приходили до нас, розпитували, як тут все працює. А з часом махали на все рукою – надто складно все”, – ділиться з LB один з депутатів Київради. 

На питання, чи означає це, що голови КМВА раніше просто підписували все автоматично, співрозмовник відповідає ухильно: можливо, про щось були домовленості, щось не підписували, щоб не підставляти себе.

І депутати, і чиновники КМДА, з якими мі спілкувалися, однаково визнають: Ткаченко добре розуміє суть всього, що буде підписувати, і за бажання може на це впливати.

Якщо для широкого кола киян Тимур Ткаченко був практично “ноунеймом”, невідомою людиною, то для вузьких кіл спостерігачів він має певний шлейф історії. 

Ткаченко почав шлях у велику політику як помічник нардепа Павла Рябікіна (фракція “Удар”), з ним він фактично і перейшов “на Київ”. Рябікін після посади заступника голови КМДА Кличка перейшов в центральну владу і обіймав посади глави Держмитслужби, міністра стратегпрому, посла України в Китаї. Тимур Ткаченко в цей час був помічником вже нардепа Дмитра Білоцерківця від “Удару” – того самого, який нині є головним публічним опонентом тепер вже глави КМВА. Білоцерківець також був головою департаменту міського благоустрою КМДА, який теж пізніше очолював Ткаченко.

Ткаченко обіймав багато посад в районах, КП і департаментах міста. Тому він дійсно має уявлення про весь спектр роботи цього організму. Найбільше він запам'ятався під час роботи в сфері контролю за благоустроєм, де працював разом з іншим знаковим політиком – Олексієм Кулебою. Кулебу офіційно називали чиновником КМДА по квоті керівника ОП Андрія Єрмака. Після роботи в КМДА Олексій Кулеба був керівником Київської обласної військової адміністрації, заступником керівника ОП, а зараз він є віцепрем'єром з питань відновлення та міністром розвитку громад.

Олексій Кулеба
Фото: тг-канал Олексія Кулеби
Олексій Кулеба

“Людина Кулеби”, Ткаченко має також ще одну лінію політичних зв'язків, родинну: глава КМВА є свояком очільника НАБУ Семена Кривоноса (дружини політиків – рідні сестри). І тепер це створює ще одне поле для інсинуацій щодо можливих спільних дій антикорупціонерів і військової адміністрації проти КМДА. 

І що Ткаченко може зробити

В розмові з LB.ua радниця голови АМУ Оксану Продан називала такі варіанти, чому Ткаченко блокує розпорядження КМДА: “Можливо, відсутність компетенції, страх брати на себе відповідальність, свідоме перешкоджання наданню послуг мешканцям Києва”. 

Могла бути і ще одна причина – показати заступникам Кличка і керівникам департаментів, що питання потрібно погоджувати також і з ним теж, просто підписів не буде. Але особисте спілкування з чиновниками в коридорах КМДА показало, що таких тенденцій наразі точно нема – ніхто поки що команду не міняє.

Зараз ми бачимо досить багато медійної присутності Тимура Ткаченко, який регулярно висвітлює проблемні напрямки і ініціює якісь рішення. Але якщо копнути питання глибше, то виявиться, що він просто правильно підсвічує напрямки, але не створює їх. 

Наприклад, це стосується встановлення автономного живлення на світлофори міста, заявленого Ткаченком: ця програма була ухвалена ще торік і просто поступово її реалізують. Або гучно анонсоване Ткаченком вивезення з вулиць Києва автівок, постраждалих від російських атак – насправді з частиною цього брухту проблема була в тому, що не врегульовані майнові питання і експертиза пошкоджень, тому автівки не чіпали.

Автомобіль, який постраждав внаслідок ворожих обстрілів Києва.
Фото: kyivcity.gov.ua/
Автомобіль, який постраждав внаслідок ворожих обстрілів Києва.

Але головне питання, яке б точно могло принести начальнику КМВА політичні дивіденди, – це зупинка громадського транспорту в столиці під час повітряних тривог. Проблема є больовою точкою для значної кількості киян, оскільки тут безпека переплітається з економікою – після тривалих тривог місто стає в заторах. А Віталій Кличко завжди наголошував, що такі правила – зупинку транспорту – диктують саме військові. Тепер же голова військової адміністрації вже не війьковий і він декларує бажання вирішити це питання. Але КМДА наполягає на тому, що ніхто не візьме на себе відповідальність за життя водіїв транспорту і пасажирів в разі зміни правил. 

При цьому сам Тимур Ткаченко ще явно не готовий до реального вирішення цього питання. Відповідне рішення має ухвалити Рада оборони Києва і вже відбулося перше засідання цієї ради з новим очільником КМВА, але питання роботи транспорту не обговорювали. Співголовами Ради оборони є Кличко і Ткаченко, до неї входять також заступники голови КМДА, голови всіх РДА міста (10 осіб) і керівники всіх міських управлінь правоохоронних органів міста, представники Сил безпеки та оборони України. Виглядає так, що Ткаченко поки що не має підтримки своєї ідеї серед членів ради. Це може змінитися, якщо начальник КМВА запропонує якусь компромісну модель покращення, або якщо набере голосів “за” себе як за політичну фігуру. Наразі відомо, що Ткаченко вже займається підбором нових голів районів – на цю посаду призначає президент своїм указом, але серед чинних очільників районів не всі є “людьми президента”. 

Надійні голови РДА потрібні не лише для голосувань разом з Ткаченком в Раді оборони. Ця вертикаль може використовуватися і для проведення виборів, наближення яких стало вже цілком реальним. Один з чиновників КМДА, з яким ми спілкувалися, сказав про це без зайвої дипломатії: “Вони (партія “Слуга народу”) розуміють, що на цих виборах за них вже ніхто не проголосує, тому будуть задіювати всі способи адміністративного впливу”.

Леся ПадалкаЛеся Падалка, журналістка