ГоловнаСвіт

Фільм ВВС про вторгнення Росії до Латвії викликав різку реакцію у Москві та Ризі

У МЗС Латвії заявили, що сценарій вторгнення на їхню територію не допускається навіть теоретично

Другий канал телебачення ВВС показав фільм "Третя світова війна: у командному пункті" (WW3: Inside the War Room), в якому було розіграно гіпотетичний сценарій ядерної війни НАТО з Росією.

Ще до виходу фільму сам факт появи такого сценарію викликав досить різку реакцію у Росії і Латвії, повідомляє ВВС.

Телепроект показує чисто гіпотетичну, вигадану ситуацію, зазначає видання.

Як зазначає ВВС, зйомки серіалу велися протягом декількох годин в одному приміщенні, де засідав "комітет з оборони". До цього автори фільму провели кілька місяців, вивчаючи ситуацію в регіоні, реальні події минулого і моделюючи гіпотетичну ситуацію, на яку мали реагувати учасники програми.

"Військова гра" ведеться у фільмі за всіма правилами драматичного жанру: актори - часом переконливо, часом не дуже - грають російськомовних жителів Латвії, які почуваються в країні громадянами другого сорту. Скандуючи "Росія! Росія!", натовп переходить до зміни прапорів над будівлею мерії Даугавпілса та взяття контролю не тільки над цим містом, а й над іншими населеними пунктами сходу країни, а також над ділянкою кордону з Росією", - пише ВВС.

Після цього у фільмі звучать заклики до якогось Латгало-Російського союзу і проведення референдуму щодо визнання "Латгальскої Народної Республіки".

З таким поворотом подій і повинні спочатку мати справу учасники військової гри. За столом головує екс-посол Британії у США Крістофер Мейєр, його завдання - формулювати питання, які періодично ставляться на голосування серед учасників "комітету з питань оборони".

Головне питання, яке постає перед героями серіалу з самого початку дискусій, - це реалізація п'ятої статті Договору НАТО, відповідно до якої напад на одного члена альянсу розглядається як напад на всю організацію на тлі того, що "прокремлівські сепаратисти" захопили владу у 20 прикордонних містах Латвії, а незабаром почали атомну війну.

Ще до трансляції фільму, і відповідно, не знаючи про його точний зміст, голова комітету Держдуми Росії з міжнародних справ Олексій Пушков назвав його інформаційним злочином.

У Латвії фільм також викликав неоднозначну реакцію. Так, депутат латвійського Сейму від Латгалії Іван Рибаков вважає, що "сусідів не вибирають, з ними треба жити мирно, уникати навіть висловлювань, які можуть їх зачепити. Тим більше не можна грати в будь-які ігри, в тому числі віртуальні, комп'ютерні", сказав він.

МВС Латвії розробило буклет про дії у разі війни

Крім того, як повідомляє Mixnews.Lv, посол Росії у Латвії Олександр Вешняков прокоментував телешоу вже після його виходу.

"Розглядаю цю ТБ-програму як небезпечну провокацію. Я працюю у Латвії 8 років і не знаю жодної сепаратистської організації тут, тим більше здатної "захопити владу" хоча б в одному прикордонному місті (а за сценарієм їх названо аж 20). Цю оцінку може підтвердити будь-який незалежний експерт, який знає реальну ситуацію в Латвії", - зазначив Вешняков.

Російський посол вважає, що цей сценарій абсолютно надуманий.

"Він переслідує політичні цілі: по-перше, включитися в інформаційну війну з демонізації Росії. По-друге, виправдати запити військово-політичних лобі на збільшення витрат НАТО у Європі більш ніж у 4 рази. По-третє, дискредитувати будь-які політичні сили у Латвії, в Європі, які ставляться до Росії неупереджено, виступають з прагматичних позицій щодо неї", - вважає посол Росії у Латвії.

Глава МЗС Латвії Едгар Ринкевич, коментуючи фільм заявив, що країни Балтії вже більш як 10 років є повноправними членами НАТО і далі працюють разом із союзниками, тому сценарій вторгнення на їхню територію не допускається навіть теоретично, повідомляє Mixnews.Lv.

"Цей фільм наочно демонструє, що 5-та стаття НАТО і готовність наших союзників захищати будь-яку країну Північноатлантичного альянсу не є лише теоретичною фікцією. Зобов'язання щодо забезпечення колективної безпеки виконуються і будуть виконуватися", - підкреслив міністр.

Як зазначає ВВС, під час регулярних навчань НАТО, що проводять на території Латвії, відпрацьовується саме захист цієї країни від можливих нападів ззовні.

Минулої осені норвезьке телебачення транслювало серіал "Окупація", в якому показувалася гіпотетична ситуація окупації Норвегії Росією "з метою захисту енергетичної безпеки ЄС". Цей серіал також викликав протести з боку деяких російських політиків і посольства Росії в Норвегії. Так, російське посольство у Норвегії заявило, що автори серіалу вирішили у гірших традиціях "холодної війни" полякати норвезького глядача неіснуючою загрозою зі сходу.

"Хоча автори серіалу старанно підкреслюють нереальність сюжету, нібито не має нічого спільного з дійсністю, мова в цьому фільмі йде про цілком реальні країни, причому Росії, на жаль, відведено роль агресора", - наголошується в коментарі російського посольства.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram