ГоловнаЕкономікаБізнес

Верховний Суд віддав під забудову 2 гектари скверу на Печерську в Києві

На місці Зверинецького скверу планувалося будівництво ЖК Royal Hills.

Верховний Суд залишив без змін рішення Окружного адмінсуду Києва, яким було скасовано рішення Київради від 22 травня 2013 року про надання статусу скверу ділянці загальною площею 2,33 га на вул. Ольшанській в Печерському районі столиці (Звіринецький сквер).

Про це свідчить постанова Касаційного адмінсуду в складі Верховного Суду України від 11 вересня, пишуть Наші гроші.

Як випливає з матеріалів справи, у 2006 році Київрада передала в оренду ТОВ "Український фонд розвитку регіонів" та ТОВ "Інноваційна будівельна компанія" дві ділянки площею 0,64 га і 1,69 га відповідно для будівництва житлово-громадського комплексу.

У 2012 році Госпсуд Києва за позовом прокуратури ці договори оренди визнав недійсними. Після чого в 2013 році Київрада надала цій території загальною площею 2,33 га статус скверу.

І в 2014-2015 роках Госпсуд Києва переглянув своє рішення за нововиявленими обставинами і попереднє рішення скасував, залишивши позов прокуратури без розгляду. І в 2016 році ділянки повернули орендарям. Після цього фірми змогли домогтися відновлення оренди землі через земельну комісію Київради.

Надалі "Український фонд розвитку регіонів" та "Інноваційна будівельна компанія" звернулися до суду з вимогою скасувати рішення Київради 2013 року про надання 2,33 га статусу скверу, через що вони не могли забудовувати територію.

Суди перших двох інстанцій у 2016 році цей позов задовольнили. Свої рішення вони аргументували тим, що ділянки, яким надано статус скверу, перебувають в оренді зазначених компаній, договори оренди між сторонами не припинені, тому рішення Київради є протиправним і таким, що підлягає скасуванню.

Верховний Суд (судді Кравчук В.М., Єзерово А.А., Стародуб А.П.) погодився з попередніми судами, в тому числі і за важливістю пропуску подання позову, і залишив їх рішення без змін.

ВС вказав, що з моменту, коли в 2015 році судові рішення про визнання договорів оренди недійсними були скасовані, рішення Київради про надання ділянці статусу скверу втратило правомірність, оскільки вступило в протиріччя з правами орендарів на ці 2,33 га.

"Київрада, діючи відповідно до принципів "належного врядування", повинна скасувати своє рішення самостійно і таким чином відновити правове становище позивача, яке існувало до порушення", - зазначив ВС.

Також Верховний Суд додав, що інтереси жителів мікрорайону "Звіринець", які тривалий час домагалися облаштування скверу на спірних ділянках, безумовно, повинні враховуватися Київрадою.

"Однак інтереси жителів мікрорайону з облаштування скверу та громадські інтереси загалом не можуть досягатися таким чином, який призводить до порушення прав інших осіб, в тому числі орендарів земельних ділянок", - вказав суд.

ВС зазначив, що Київрада не зверталася з позовом про розірвання догорів оренди і повернення цих ділянок.

Відзначимо, що після рішень судів в 2016 році Київрада під тиском громадськості знову надала ділянці на вул. Ольшанської, 2-б статус скверу. Однак в кінці 2018 року ОАСК за позовом одного з орендарів рішення Київради скасував. А в січні цього року апеляція залишила його без змін. Зараз справа в Касаційному адмінсуді.

Засновниками ТОВ "Український фонд розвитку регіонів" та ТОВ "Інноваційна будівельна компанія" (Біла Церква) є Автанділ Хачідзе, ТОВ "КУА "Капітал Інвест", ТОВ "Теомат" і кіпрські компанії "Графіті Лімітед" і "Прем'єр Інвестментс Лімітед".

На місці Зверинецького скверу планувалося будівництво ЖК Royal Hills (раніше - "Печерський бастіон") - це одна з забудов "Укогруп" Анатолія Войцехівського.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram