Іспанського поета і драматурга Федеріко Гарсія Лорку затримали й убили за наказом представників франкістського режиму в Гранаді.
Про це пише іспанське
видання Eldiario, публікуючи копії документів, підписані офіційними особами Головного управління поліції Гранади.
Гарсія Лорку вбили в серпні 1936 року, на 39 році життя, проте документи датовано 1965 роком. З них випливає, що поет був членом масонської ложі "Альгамбра", у списках якої фігурував під псевдонімом Гомер. Його статусу в цій організації не встановлено. Крім того, вказано, що поет був схильний "до гомосексуальних і ненормальних стосунків". При цьому жодного реального факту про ймовірні сексуальні девіації в документах немає. Разом із тим ці матеріали містять відомості про те, що він "сповідував погляди, тотожні поглядам соціалістів".
Гарсія Лорку, згідно з текстом архівних документів, заарештували фалангісти на квартирі у його друзів - братів Росалесів, де він переховувався від поліції після того, як дізнався, що "за ним приходили за домашньою адресою". Він приїхав у Гранаду з Мадрида за місяць до свого арешту. Поета "негайно стратили після отримання зізнань, після чого поховали в неглибокій могилі в яру". Про деталі "зізнання" Гарсія Лорки в документах нічого не сказано.
Основною причиною неприязні прихильників Франко вважають погляди Гарсія Лорки, якого націоналісти вважали соціалістом чи навіть комуністом. Федеріко виступав на захист людських свобод, прав бідняків і робітників, однак він не був членом партій і називав себе "громадянином світу і братом всім".
Авторитарний уряд, який прийшов до влади в Іспанії, заперечував причетність до зникнення поета, а сам генерал Франсиско Франко називав звинувачення на адресу режиму пропагандою.
З 2009 року археологи організували кілька експедицій для пошуку місця поховання Гарсія Лорки, проте всі вони виявилися безуспішними.
Як зазначає The Guardian, документи, опубліковані Eldiario, побачили світ завдяки французькій письменниці і засновниці журналу Marie Claire Марсель Оклер. Вона тривалий час намагалася домогтися від членів іспанського уряду відповідей про обставини смерті поета і, врешті-решт, поліцейському управлінню Гранади було наказано скласти звіт.