ГоловнаБлогиБлог Миколи Голомші

Страшна таємниця

Звільнений з посади колишній начальник Головного слідчого управління СБУ та співголова міжнародної слідчої комісії з розслідування катастрофи Боїнга-777 рейсу МН 17 в небі над Донеччиною генерал-майор Василь Вовк привідкрив завісу традиційної таємничості у роботі слідчої групи.

Фото: EPA/UPG

За його словами, слідству протягом року вдалось з’ясувати багато деталей трагедії. Сумніву, що лайнер збила ракета російського комплексу «Бук», який напередодні зайшов на територію України — немає. А саме головне — слідчі вийшли на конкретних виконавців терористичного акту. Таких шестеро — троє українців і троє росіян. Прізвища їхні відомі, але поки що не називаються.

Всі дані, добуті українськими слідчими, передані нідерландським колегам, які готують остаточний звіт за результатами більш як річної роботи.

Прокурор Нідерландів Фред Вестербеке, який очолює слідчу групу з питань розслідування трагедії з Боїнгом, нещодавно заявив, що оприлюднення звіту відбудеться за декілька місяців. Попередньо це має відбутися наприкінці цього року, або початку наступного.

Про роботу нідерландським слідчих неодноразово повідомлялось у засобах масової інформації протягом року. Вестербеке та його колеги робили відповідні заяви, давали коментарі, відповідали на запитання, звичайно, в межах можливого. Однак про діяльність українських слідчих не лише світова спільнота, але й українське суспільство нічого не знало. Більше того, навіть не підозрювало, що така робота ведеться. Що призвело до казусу на міжнародному рівні, зокрема, в ООН — російські дипломати неодноразово заявляли, що доказів причетності російських військових до трагедії немає. І, відповідно, немає про що вести мову, тим більше звинувачувати РФ у катастрофі.

Виявляється, робота українських слідчих під керівництвом пана Вовка була страшною таємницею. Таємничість пропала лише після зняття екс-керівника Головного слідчого управління з посади.

Таємниця ця дійсно страшна. Страшна саме тим, що чиновники до цих пір вважають пересічних українців недостойними їхнього звіту про свою роботу. Таке враження, що суспільство не варте уваги сановників, які обіцяли цьому ж суспільству служити.

Публічне супроводження слідства по катастрофі Боїнга, збитого влітку минулого року російськими терористами, мало бути одним з головних дійств по формуванню громадської думки не лише в Україні, а, передусім, у світі щодо істинних винуватців трагедії. Не розкриваючи таємниці слідства, Україна мала б заявляти про нові докази причетності Кремля до терористичної катастрофи, заставляючи тим самим росіян постійно виправдовуватись. Натомість непотрібна утаємниченість призвела до зворотного ефекту - нав’язування Москвою на всіх рівнях своїх, подекуди абсолютно абсурдних версій. І протягом року в ролі тих, хто виправдовується, виступали саме українські чиновники та дипломати.

Публічність в умовах глобалізації світу і застосування новітніх інформаційно-комунікаційних технологій (особливо з боку Кремля) є найпершою зброєю у боротьбі з агресивною пропагандою та відвертою і облудною брехнею. Публічність влади (анонсована прозорість дій, намірів, планів) і відповідальність за ситуацію в суспільстві — це її головна перевага в намаганнях стати зрозумілою для суспільства та отримати його беззаперечну підтримку.

Але поки що саме відсутність справжньої публічності залишається найбільшою вадою в роботі чиновників всіх рангів. Страшною таємницею...

Микола Голомша Микола Голомша , заслужений юрист України
LB.ua в соцмережах: