Американські та російські представники зустрічалися в Швейцарії для неофіційних переговорів про війну в Україні протягом останніх місяців, зокрема минулого тижня, пише Reuters з посиланням на три джерела.
“Хоча учасники мають дипломатичний досвід і досвід роботи у службі безпеки, вони не є державними посадовцями, і поки не було зрозуміло, чи їх направили уряди”, ‒ повідомили два джерела, відмовившись назвати учасників.
Джерела назвали ці переговори “побічним каналом” з деякими контактами, які відбулися під час перехідного періоду після перемоги президента США Дональда Трампа на виборах 5 листопада.
Принаймні невелика кількість радників Трампа знають про ці зустрічі, повідомило одне з джерел.
Багато інших деталей залишаються незрозумілими, включно з тим, чи були присутні українці, коли почалися зустрічі та який був порядок денний.
Одне з джерел описало швейцарські переговори як перемовини другого плану, спрямовані на покращення комунікації та висування ідей, а не на розробку конкретних пропозицій.
Два джерела повідомили, що принаймні одна зустріч відбулася в Женеві під час Мюнхенської конференції з безпеки минулого тижня.
Міністерство закордонних справ Швейцарії повідомило, що було поінформоване про зустрічі.
- Цього тижня США влаштували зустріч із росіянами в Саудівській Аравії. Її запланували саме на ті дати, коли в Ріяді мав перебувати український президент. Україна про цю зустріч не знала і її на неї не запрошували.
- У зв'язку з цим Володимир Зеленський скасував поїздку до Саудівської Аравії, розкритикувавши рішення говорити про Україну без України.
- Після цього, а також після відмови Києва підписувати угоду про корисні копалини без жодних гарантій безпеки, Дональд Трамп обізвав Зеленського диктатором і сказав, що Україні потрібні вибори (які, які відомо, до кінця воєнного стану за чинним законодавством провести неможливо).
- Державний секретар США Марко Рубіо заявив, що Штати у переговорах із росіянами не торкалися тем окупованих територій. За його словами, це не було ціллю зустрічі, ціллю було зрозуміти, чи справді росіяни зацікавлені у обговоренні досягнення миру. Якщо так, то тоді процес з досягнення миру може розпочатися.