Європейський Союз закликав Туреччину до пошуку національного консенсусу при впровадженні конституційної реформи.
Напередодні вона була схвалена громадянами Туреччини на референдумі з дуже незначною перевагою. За попередніми результатами, ініціативу президента країни Реджепа Таїпа Ердогана підтримали 51,2% виборців, що проголосували, проти виступили 48,8%.
"У зв'язку з незначною перевагою голосів на референдумі і далекосяжними наслідками конституційних змін, ми закликаємо турецьку владу до пошуку найбільш широкого національного консенсусу при їх впровадженні", - наводить "Німецька хвиля" спільну заяву президента Європейської комісії Жана-Клода Юнкера, верховного представника ЄС із зовнішньої політики і політики безпеки Федеріки Могеріні і єврокомісара з питань розширення і політики добросусідства Йоханнеса Хана.
"Конституційні зміни, а особливо їх практичне впровадження, будуть оцінюватися в світлі зобов'язань Туреччини як країни-кандидата на вступ до ЄС, а також члена Ради Європи", - наголосили політики.
Зі свого боку генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд закликав турецьку владу забезпечити незалежність правосуддя та верховенство закону. Це узаконено в Європейській конвенції про права людини і має "найбільше значення", йдеться в заяві Ягланда, поширеній 16 квітня. Туреччина, поряд з 46 іншими державами, входить до складу Ради Європи, а також є членом конвенції. Разом з тим норвезький політик заявив про необхідність співпраці прихильників і противників конституційної реформи в Туреччині для подолання нинішніх протиріч.
Нагадаємо, що конституційна реформа в Туреччині значно підсилює владу президента і теоретично може дозволити Реджепу Ердогану залишитися при владі до 2029 року. Зміни набудуть чинності після позачергових виборів у листопаді 2019 року.