ГоловнаСвіт

Референдум у Туреччині: 51,3% виборців підтримали реформу Ердогана, підраховано 99% голосів

Три найбільші міста проголосували "проти".

Більшість громадян Туреччини підтримали конституційну реформу, яка передбачає розширення повноважень президента країни.

За результатами підрахунку 99% голосів, "за" проголосували 51,3% виборців, проти - 48,7%.

"За" проголосувала переважно центральна частина країни. Анатолійське узбережжя, східні провінції і південний захід голосували проти посилення президентської влади. Стамбул, Анкара, Ізмір - усі три найбільші міста країни висловилися проти.

Фото: EPA/UPG

Реформа передбачає скасування посади прем'єр-міністра, тому що урядом буде керувати президент. Він же зможе призначати міністрів, представляти бюджет, висувати кандидатури більшості суддів вищих судів і видавати укази, які отримають статус законів. Президент зможе оголошувати надзвичайний стан і розпускати парламент.

Кількість депутатів парламенту буде збільшено з 550 до 600, а віковий ценз для обрання буде знижено з 25 до 18 років. Вибори у Великі національні збори (парламент) Туреччини і президентські вибори будуть проводити раз на п'ять років і в один день. Обраний президент зможе зберігати членство в політичній партії.

Нова конституція може дозволити Реджепу Ердогану залишатися при владі аж до 2029 року. Вона збільшує президентський термін до п'яти років і дозволяє президентові залишатися при владі два терміни поспіль. Якщо поправки ухвалять, а Ердоган виграє наступні вибори 3 листопада 2019 року, він зможе залишитися на посаді ще на десять років.

Фото: EPA/UPG

У турецькому уряді вважають, що внесення поправок у конституцію спростить і зміцнить систему управління країною. Для прикладу наводять інші політичні системи із сильною роллю президента - Францію і США. Критики реформи вважають, що Ердоган намагається легітимізувати систему влади, яка по суті є одноосібним управлінням. На їхню думку, це призведе до підриву демократії в Туреччині.

Це був сьомий в історії Туреччини конституційний референдум. У 1961, 1982, 1987, 2007 і 2010 роках громадяни Туреччини підтримали пропоновані зміни до Основного закону, а в 1988 році конституційні поправки відкинуло населення.

Нагадаємо, Ердоган у 2003-2014 роках був прем'єр-міністром Туреччини, а з 28 серпня 2014 року став президентом країни. До того як Ердоган зайняв цю посаду, президент Туреччини був церемоніальною фігурою, однак зараз він відіграє важливу роль у політиці країни.

У липні 2016 року в Туреччині сталася спроба військового перевороту, яку придушили урядові сили. Жертвами путчу стали 290 осіб. Згодом десятки тисяч чиновників було звільнено через підозри у причетності до перевороту.

LB.ua в соцмережах: