Чинне законодавство України у сфері захисту інтелектуальної власності позбавляє пацієнтів доступних та ефективних лікарських засобів.
Про це розповіла член наглядової ради ПрАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця" Світлана Діденко в інтерв'ю виданню apteka.ua. Вона уточнила, що йдеться про регулювання виробництва генериків - авторизованих копій оригінальних препаратів.
"Невирішеним залишається питання заборони на дослідження та реєстрацію генеричних лікарських засобів до моменту закінчення терміну дії патенту на оригінальний препарат. Разом з тим у світі така практика широко застосовується генеричними компаніями. Це пришвидшує виведення генерика на ринок, а значить, пацієнти раніше отримають якісні і доступні лікарські засоби", - пояснила вона.
Діденко уточнила, що нормативно-правова база України в цій сфері вже майже повністю гармонізована з нормативами Євросоюзу, але деякі важливі відмінності все ще залишаються.
"Тому учасники ринку очікують якнайшвидшого впровадження змін до нормативно-правової системи України... В очікуванні цих змін вітчизняні виробники не мають змоги на рівні конкурувати з європейськими генеричними компаніями, тому українські пацієнти обмежені в доступі до економічно доступних та ефективних ліків", - додала вона.
Діденко також нагадала, що переважну більшість лікарських засобів в Україні становлять саме генерики, оскільки такі ліки коштують дешевше за оригінальні препарати, а тому є доступнішими для населення.
Як повідомлялося, у світовій фармацевтиці нині настає "патентний обрив" (patent cliff), коли масово добігають кінця терміни дії патентів на препарати-блокбастери з обсягами продажів понад $1 млрд на рік. Це відкриває для українських виробників можливості виробництва генериків.
Обов'язковою вимогою до генеричних лікарських засобів є їхня повна відповідність таким самим вимогам якості, безпеки та ефективності, як і в оригінальних препаратів. Для підтвердження взаємозамінності ліків проводяться спеціальні дослідження біоеквівалентності.
ПрАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця" засноване 1930 року. Є лідером в Україні за обсягом виробництва ліків у натуральному вираженні. Портфель компанії містить близько 250 найменувань готових лікарських засобів. У 2017 році компанія отримала чистий дохід від реалізації продукції в розмірі 2,530 млрд грн, що на 19% більше, ніж у 2016 році. Її чистий прибуток у 2017 році становив 342,111 млн грн. Бенефіціарами компанії є сім'я Загорій, зокрема депутат Верховної Ради VIII скликання Гліб Загорій.