До складу державного підприємства "Укрспирт" входить 41 завод, ще 38 спиртзаводів держава фактично не контролює. Такі цифри в інтерв'ю "Цензор.нет" озвучив в. о. директора "Укрспирту" Юрій Лучечко.
"Правова ситуація така: є постанова Кабміну №672 від липня 2010 року про реорганізацію концерну "Укрспирт" у держпідприємство "Укрспирт". Згідно з документом, усі окремі юридичні особи повинні влитися в єдине підприємство. Ми усвідомлюємо, що раніше за кожним підприємством стояв свій місцевий царьок, який штучно наганяв борги на той завод. Вони планували або для себе викупити, виставивши боргові претензії, або просто порізати підприємство на металобрухт. Після прийняття постанови багато підприємств увійшли в стадію банкрутства і ліквідувати ації. І фактично на сьогодні постанова №672 не може бути виконана в повному обсязі", - розповів Лучечко.
За його словами, аналіз ситуації показав, що навіть ті підприємства, які є виробничими майданчиками "Укрспирту", юридично не передані йому до кінця. Як приклад в. о. директора назвав ДП "Струтинський спиртзавод" у Львівській області, де є проблема мільйонних боргів. Закрити проблемні та збиткові заводи підприємство не може, оскільки через борги закрити юридичне підприємство не можна.
"Ніхто не проводив реальної інвентаризації спиртзаводів з часів Радянського Союзу. Так, переносили інформацію з папірця на папірець. Але реально на активи ніхто не дивився. Найбільші ризики в підприємствах, які досі залишаються окремими юридичними особами. На папері вони є, а за фактом там може нічого не бути", - зазначив Лучечко.
Крім того, в. о. директора "Укрспирту" також розповів, що з 2012 року в Україні працювала схема "смотрящих" на спиртзаводах, які забезпечували централізований потік грошей оточенню Віктора Януковича від продажу тіньового спирту. Імена "смотрящих" у 2016 році озвучив голова профільної профспілки Роман Сметанюк.
"З моменту його заяви минуло півтора року. Жодного кримінального провадження стосовно цих людей не було відкрито. Тобто чиновник "Укрспирту" публічно заявив, що державне підприємство розкрадають конкретні люди і перерахував прізвища. Хтось його допитав як свідка? Ні", - розповів Юрій Лучечко.
"Коли я прийшов на Старонібабській завод (у 2015 році Юрій Лучечко працював на Старонібабському заводі у Львівській області, - ред.), там ще був розміщений "графік огляду заводу смотрящими". Бланки були надруковані з печатками - тодішній керівник узагалі не керував заводом. Щоб оцінювати роботу "смотрящих", усі їхні дії фіксували на відео. Тобто півтора мільярда боргів "Укрспирту" мають свої прізвища", - додав також він.
На сьогодні система "смотрящих" подолана, особи, які стоять за нею, спровокували борг у розмірі 1 218 000 грн за 2012-2014 роки.
"Один із керівників визнав цей борг. Тепер усі наші фінансові результати розчиняються в цих боргах. Ми не відмовляємося від них - відпрацюємо й оплатимо. Але для того, щоб можна було інвестувати у виробництво, нам потрібна їхня реструктуризація. Треба, щоб держава повірила в "Укрспирт"", - резюмував Юрій Лучечко.