ГоловнаБлоги

Восьма річниця нападу Росії на Грузію. Невивчені уроки

Досвід Грузії показує, що легкого вирішення не існує, що найкраще, що за цих умов може зробити уряд країни у стані постійної загрози і конфлікту низької інтенсивності - це реформи і внутрішня консолідація.

Российские военные в войне против Грузии
Российские военные в войне против Грузии

Вісім років тому почалась не просто російсько-грузинська війна. 08.08.08 розпочалась практична фаза реалізації плану РФ по відновленню геополітичної рівноваги з Заходом. А зелене світло перед російськими танками по дорозі на Грузію включили безвідповідальні рішення щодо проголошення незалежності Косово та відмови Україні та Грузії у ПДЧ. 

Можна звичайно згадати і безвідповідального Міхо з бажанням силовими методами відновити територіальну цілісність своєї країни та сліпою вірою у те, що американці підтримають, якщо щось... Але це деталі, які не змінюють у цілому картину. Росію, як і інші частини пострадянського простору, принаймні тих, хто цього хотів, потрібно було в 1990х спробувати інтегрувати у європейські і євроатлантичні структури. Україні найпізніше потрібно було подавати заявки на вступ в ЄС і НАТО одразу після Помаранчевої революції. 

З одного боку небажання Заходу заглиблюватись у "постсовок" і забезпечувати дотримання міжнародного права усіма гравцями, з іншого - зміцніла на нафто- і газодоларах Росія, якій Захід до того ж "подарував" власні порушення міжнародного права в Іраку та Косово, - все це і призвело до російської агресії спочатку щодо Грузії, а потім і щодо України.

Грузію відділяє вже вісім років від тих жахливих серпневих днів. Нас - два з половиною роки з часу анексії Криму і початку війни на сході. Досвід Грузії показує, що легкого вирішення не існує, що найкраще, що за цих умов може зробити уряд країни у стані постійної загрози і конфлікту низької інтенсивності - це реформи і внутрішня консолідація на основі принципів справедливості, відкритості, свободи... 

А найгірше за цих умов - це дозволити, щоб війна і конфлікт стали нормою життя і навіть засобом для заробітку для багатьох. В Африці чи Латинській Америці достатньо прикладів того, на що стають схожі подібні країни. Тому коли країна в такому конфлікті яку ми зараз, то уряд, парламент, політичне керівництво мали би працювати день і ніч для виведення країни з цього тупика. Щоб тупик не став способом існування.

Опублкіковано на сторінці автора в Фейсбук

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram