Якою має бути ветеранська державна політика? Ця тема лягла в основу нової дискусійної панелі “Країна ветеранів: можливості і виклики”, яка відбулася 29 лютого в рамках спільного проєкту LB.ua та EFI Group “Нова країна”.
Учасники дискусії, зокрема обговорювали, що держава має робити вже зараз при запровадженні ветеранських політик. Як трансформуватиметься суспільний договір в контексті появи величезної кількості ветеранів по завершенні війни? Як налагодити взаємодію бізнесу, суспільства і держави у цій сфері. Та чому ветеранська політика - це в першу чергу про повагу, а не про пільги.
Топові спікери дискусії:
-
Олександр Порхун, т.в.о. міністра у справах ветеранів України, Герой України, ветеран;
-
Масі Найєм, капітан ЗСУ, правозахисник;
-
Сергій Позняк, засновник компанії FinStream та Cronvest, голова Асоціації підприємців-ветеранів, молодший лейтенант НГУ;
-
Роман Костенко, народний депутат, секретар парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, ветеран АТО
-
Ігор Ліскі, очільник наглядової ради інвестиційної компанії EFI Group;
-
Юрій Гудименко, військовослужбовець ЗСУ, громадський політичний діяч, лідер “Демсокири”.
“Ветеранська політика дуже важлива в контексті того питання, яке ми зараз розв’язуємо на рівні держави, як змотивувати людей йти захищати країну, - вважає Роман Костенко, народний депутат та ветеран. - Ці питання досить сильно пов'язані, і одне без одного не можуть працювати. Ми не можемо забути про ветеранську політику і говорити про мобілізацію, ми не можемо говорити про мобілізацію, забувши за те, як солдати наші служать зараз”.
На думку Сергія Позняка, ветеранська політика прямо пов’язання з питанням суверенітету. “Якщо не буде розв’язане ветеранське питання, ми втратимо суверенітет. Ми не зможемо виграти війну”, - відзначив він під час дискусії.
Юрій Гудименко також акцентував, що в країні потрібно ґрунтовно змінювати радянське ставлення до ветеранів.
“Багаторічне ставлення ще з радянських часів держави до ветеранів призвело до того, що суспільству не зовсім потрібен ветеран. Суспільству потрібен портрет ветерана. У портрета є величезна перевага, він не говорить”, - зазначає Гудименко. Тому, на його думку, саме повага, шана, цінності з боку суспільства стануть найбільшим викликом.
Таку ж думку висловив і правозахисник, капітан ЗСУ Масі Найєм.
“Давайте вже перестанемо бути руснею. У русні ветеранська політика - це пільги. Перестаньмо це робити. Бо навіть в Законі України про статус ветерана чітко написано, що він покликаний встановити шанобливе ставлення до ветеранів”, - відзначив Найєм.
Т.в.о. міністра у справах ветеранів України, ветеран Олександр Порхун заявив, що міністерство серед іншого зараз працює над зміною стратегії переходу від військової кар'єри до цивільного життя.
Детальні виступи спікерів будуть опубліковані на LB.ua незабаром.