ГоловнаПолітика

Михайла Саакашвілі можуть призначити віцепрем'єром з реформ (оновлено)

Президентське подання на його призначення до Раду поки не надходило.

Михайла Саакашвілі можуть призначити віцепрем'єром з реформ (оновлено)
Фото: EPA/UPG

Завтра, 23 квітня, на вечірньому засіданні фракції "Слуги народу" (напередодні позачергового засідання Ради в п'ятницю) депутатам можуть представити кандидатуру колишнього президента Грузії та ексголови Одеської ОДА Михайла Саакашвілі як віцепрем'єра з реформ.

Про це Lb.ua повідомили відразу кілька джерел у владі. "Так, це правда. Зараз ми ведемо обговорення, збираємо думки колег із цього приводу", – сказав один із них на умовах анонімності.

У внутрішніх дискусіях "СН" особливо підкреслюється, що ініціатива представлення Саакашвілі йде від Банкової.

Водночас президентське подання на його призначення в Раду поки не надходило, хоча документи готують.

Відповідаючи на питання про те, чи є 226 голосів "за" призначення Саакашвілі, один із лідерів "СН" сказав: "не знаю, зараз ще складно сказати, рахуємо".

Телефон Саакашвілі в цей час вимкнений, раніше на дзвінки відповідала його помічниця.

У пресслужбі Саакашвілі повідомили, що його призначення віцепрем'єром справді обговорюється, але він спершу хотів би зустрітися з нардепами та представити їм бачення реформи, після чого буде прийнято остаточне рішення, пише "НВ".

Нардеп від фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук підтвердила, що Саакашвілі прийде на фракційне засідання в п'ятницю і представить свою програму. Вона також підтвердила, що саме Зеленський запропонував кандидатуру Саакашвілі.

Михайло Саакашвілі був президентом Грузії два терміни поспіль, з 2004 по 2013 рік. Наприкінці жовтня 2013 року, не чекаючи закінчення президентського терміну, полетів до Брюсселя. У грудні влаштувався викладачем в американську Школу права та дипломатії імені Флетчера при Університеті Тафтса, де читав лекції про європейську державність.

У грудні 2014 року Саакашвілі відмовився обійняти посаду віцепрем'єра України. Як заявив Саакашвілі, від поста він відмовився лише заради Грузії. За його словами, він не готовий розлучатися з громадянством Грузії заради посади. "Моїм пріоритетом є моя країна – Грузія, тільки тому я не погодився на цю пропозицію. Думаю, я належу моїй Грузії", – заявив експрезидент.

13 лютого 2015 року призначений радником президента України Петра Порошенка та головою Дорадчої міжнародної ради реформ. Рада була консультативним органом за Президента України, і мала залучати іноземних експертів до реформування українського законодавства та домагатися розширення міжнародної підтримки України.

29 травня того ж року президент Порошенко підписав указ про надання Саакашвілі українського громадянства як "особи, прийняття якої до громадянства України становить державний інтерес".

На наступний день, 30 травня, Порошенко призначив Саакашвілі главою Одеської обласної державної адміністрації, звільнивши з цієї посади Ігоря Палицю.

7 листопада 2016 року Голова Одеської обласної адміністрації Михайло Саакашвілі подав у відставку. 9 листопада 2016 року Президент Петро Порошенко звільнив голову Одеської обласної державної адміністрації Михайла Саакашвілі з посади.

Також Порошенко звільнив Саакашвілі з посади позаштатного радника Президента України.

26 липня 2017 року Президент Порошенко припинив українське громадянство Саакашвілі. Рішення прийняте на підставі п.2 ст.19 Закону "Про громадянство", а саме – надання неправдивих даних в анкеті. У документах, які заповнював колишній голова Одеської ОДА, було зазначено, що він не перебуває під слідством в Україні або за її межами, однак відомо, що на території Грузії Саакашвілі був заочно арештований.

Нагадаємо, що Саакашвілі був затриманий у Києві 12 лютого 2018 року спецпідрозділом Держприкордонслужби та потім доставлений на літаку до Варшави. Політик був допущений на територію Польщі згідно із заявою про реадмісію, яку подала міграційна служба України.

У травні 2019 року президент Володимир Зеленський відновив українське громадянство Саакашвілі.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram