ГоловнаЕкономікаДержава

Держава не надала підприємцям навіть тієї допомоги, яка не вимагала коштів, - Продан

Роботу держави в справі допомоги бізнесу Оксана Продан назвала "хаотичною".

Держава не надала підприємцям навіть тієї допомоги, яка не вимагала коштів, - Продан
Оксана Продан
Фото: Макс Левин

Статистика щодо закриття та припинення діяльності малими підприємствами в підсумку буде катастрофічна. Про це під час онлайн-інтерв'ю Інституту Горшеніна заявила Оксана Продан, голова Всеукраїнського об'єднання малого та середнього бізнесу "Фортеця".

Малий бізнес без допомоги держави опинився в значно скрутнішому становищі, ніж великий або середній: “Нещодавно Федерація роботодавців робила велике опитування, і, за їх даними, майже 80 відсотків бізнесу працювало. Великий бізнес продовжував працювати. Він адаптувався, когось відправили в онлайн, комусь скоротили робочий день… Великий і середній бізнес виявилися гнучкіші в цій ситуації. Маленький закрили, а великий знайшов вихід”, - зазначила вона.

За її словами, найкраще в умовах карантину бізнес йшов у аптек, продуктових супермаркетів і деяких окремих великих магазинів, які, попри карантин, були відкриті в той час, коли маленькі вимушені були закриватися. Найскладніше відбувається торгівля промисловими товарами, побутовими послугами, на ринках. 

Окремим підприємцям вдалося перепрофілюватися, піти в онлайн, але це поодинокі випадки, які не можуть системно виправити ситуацію, вважає Оксана Продан. Тому статистика щодо закриття та припинення діяльності малими підприємствами у підсумку буде катастрофічна.

“Говорити точні цифри стосовно тих, хто закрився, припинив підприємницьку діяльність, на сьогодні неможливо тому що ще немає цих даних. По-перше, закриття підприємницької діяльності - це тривалий процес, по-друге - бізнеси по-різному згорнули свою роботу: одні не закрилися, але вже не отримують доходів, інші розпочали процес закриття. Але це - сотні тисяч і навіть не ті п’ятсот тисяч, які прем'єр-міністр обіцяє створити заново”, - наголосила голова Всеукраїнського об'єднання малого та середнього бізнесу "Фортеця".

За її словами, підприємці скептично ставляться до заяв посадовців щодо допомоги малому бізнесу з боку держави: “Так, нам уже дають кредити під 5 відсотків, а ще в нашій державі безкоштовна освіта і медицина”, кажуть вони із сарказмом, переповіла Оксана Продан.

“Головним для підприємців було скасування єдиного соціального внеску для них. Порівняно з тим, як допомагають і рятують бізнес в інших країнах - це нічого. Але це - найбільше, що держава зробила для підприємців”, - заявила Оксана Продан, зазначивши, що ця норма діяла лише з 1 березня по 30 квітня і не була продовжена.

Роботу держави у справі допомоги бізнесу Оксана Продан назвала “хаотичною”: “Я розумію, що коштів у держави немає, і не хочу говорити, куди і як вони витрачаються, але є багато речей, які ми можемо зробити для підприємців, допомогти, навіть без додаткових коштів. Наприклад, сьогодні держспоживслужба продовжує перевірки, всупереч тому, що були введені норми мораторію на перевірку. Для того [щоб припинити перевірки] взагалі нічого не потрібно, просто треба розуміти, що сьогодні через карантин частина людей просто не може фізично бути на роботі. Крім того, можна спростити цілий перелік документів, які потрібно подавати [до різних інстанцій]”.

Водночас, зазначила Оксана Продан, місцева влада де-інде пішла назустріч малому бізнесу: “Дуже багато міст звільнили [підприємців від оплати за] оренду комунального майна. Є міста, які звільнили підприємців від єдиного податку: десь усіх, десь - за видами діяльності. Київ запровадив програму звільнення ресторанів від пайової участі за літні майданчики. На сьогодні ще немає рішення Київської міської ради з цього приводу, але є “джентльменська угода”, заява з боку мера Кличка і є домовленість фракцій, що вони проголосують за таке рішення”, - зазначила голова Всеукраїнського об'єднання малого та середнього бізнесу "Фортеця".

LB.ua в соцмережах: