ГоловнаЕкономікаБізнес

Експорт металобрухту з України виріс до річного максимуму всупереч забороні суду

У травні вивезли понад 112 тисяч тонн.

Експорт металобрухту з України виріс до річного максимуму всупереч забороні суду
Фото: pixabay.com

У травні 2016 року українські заготівельники брухту експортували 112,577 тис. т металобрухту, що, згідно з митною статистикою ДФС, є максимальним показником з липня 2015 року, незважаючи на те, що Окружний адміністративний суд Києва призупинив дію наказів МЕРТ №337 від 1 березня 2016 року про затвердження балансу брухту на 2016 рік, а також №446 і №519 про реєстрацію, оформлення та видачу карток реєстрації-обліку зовнішньоекономічних контрактів від 16 і 28 березня 2016 року відповідно. Про це повідомляє UAprom.info.

Завдяки тому, що також було проігноровано рішення Окружного адміністративного суду Києва про заборону ДФС і її територіальним органам проводити митне оформлення експортованого металобрухту, на який оформлено картки реєстрації, видані МЕРТ з 16 березня 2016 року, експорт металобрухту в річному обрахунку збільшився на 11%, зважаючи на те, що в травні 2015 року було експортовано 102 тис. т брухту.

При цьому у квітні експорт металобрухту склав 82,473 тис. т, тоді як за весь перший квартал 2016 року був вивезено 11,548 тис. т сировини. У серпні-грудні 2015 року щомісячні поставки на зовнішні ринки не перевищували 100 тис. т.

Така ситуація не могла не спричинити суспільний резонанс. З вимогою перевірити законність оформлення експорту металобрухту Миколаївською митницею ДФС України звернувся минулого тижня в НАБУ народний депутат України Яків Безбах.

"Дії посадових осіб Миколаївської митниці ДФС України можуть бути кваліфіковані як свідоме невиконання рішення суду та зловживання службовим становищем, за що передбачена відповідальність за статтями 382 і 864 Кримінального кодексу", - йдеться у зверненні депутата до НАБУ.

Варто зазначити, що раніше з вимогою обмежити вивезення металобрухту з країни через його дефіцит до Кабінету Міністрів і Верховної Ради звернулися об'єднання "Металургпром" і Федерація металургів України.

Як відомо, металургійні підприємства вже 1,5 року переживають гострий дефіцит металобрухту. За 4 місяці 2016 року металургам було поставлено 870 тис. т брухту (80% від потреби і 84% від обсягу поставок за 4 місяці 2015 року). У квітні меткомбінати змогли закупити 265 тис. т металобрухту (на рівні березня), що склало 89% від їхньої розрахункової потреби.

Нагадаємо, "Метінвест-Ресурс" подав позов до МЕРТ, третя особа - Державна фіскальна служба (ДФС) України. Раніше "Металургпром" подав позов до МЕРТ про визнання наказу МЕРТ №337 від 1 березня 2016 року про затвердження балансу брухту на 2016 рік незаконним, недійсним і таким, що підлягає скасуванню.

Окружний адміністративний суд Києва призупинив дію наказу МЕРТ у рамках забезпечення цих позовів. Крім того, відділ примусового виконання рішень департаменту Державної виконавчої служби Мін'юсту відкрив виконавче провадження за відповідним виконавчим визначенням Окружного адміністративного суду Києва в рамках забезпечення позову компанії "Метінвест-Ресурс" до МЕРТ про припинення дії наказів і видачі дозволів на експорт металобрухту.

При цьому ухвалою суду призупиняється дія наказів МЕРТ №446 і №519 про реєстрацію, оформлення та видачу карток реєстрації-обліку зовнішньоекономічних контрактів від 16 і 28 березня 2016 року відповідно. Також МЕРТ заборонено реєструвати і оформляти картки на експорт на підставі цих наказів. Крім того, ДФС і її територіальним органам заборонено проводити митне оформлення експортованого металобрухту, на який оформлено картки реєстрації, видані МЕРТ з 16 березня 2016 року.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram