Британська армія оголосила набір людей у спеціальний загін захисту культурних цінностей, що перебувають на територіях ведення бойових дій.
Як повідомляє The Art Newspaper, у підрозділ наберуть 15-20 осіб, які спеціалізуються на археології та мистецтві.
Голова відділення захисту культурних цінностей та миру в університеті Ньюкасла Пітер Стоун розповів, що такий підрозділ у Британській армії буде створено вперше після Другої світової війни і працюватиме скрізь, де будуть перебувати британські війська.
Створення підрозділу захисту культурної спадщини - наслідок рішення британського уряду про ратифікацію Гаазької конвенції 1954 року народження, яка регулює захист культурних цінностей у випадку збройних конфліктів. Сьома стаття конвенції говорить, що збройні сили повинні мати фахівців, чиїми цілями має бути забезпечення охорони культурних об'єктів і контакт із місцевою владою, відповідальною за це.
Очікується, що конвенцію буде імплементовано до британського законодавства вже навесні.
Американська армія також залучає до служби фахівців з культурної спадщини, археологів і кураторів.
Створення ж окремого підрозділу в збройних силах дасть можливість фахівцям впливати на рішення командирів під час бойових дій і після них.
"Ми бачимо, як руйнація культурної спадщини використовується для того, щоб тероризувати населення, - зазначає Корін Вегенер, резервіст Армії США і фахівець зі збереження культурної спадщини в Смітсонському інституті. - Ми працюємо над охороною спадщини не тому, що так хочемо або вважаємо, що зобов'язані це робити. Такий закон, і таким чином ми нагадуємо людям про те, що відрізняє професійну армію від збройних екстремістських груп. Ми захищаємо спадщину, вони її руйнують".
Нагадаємо, що під час війни в Сирії бойовики ІДІЛ зруйнували кілька знакових для людської цивілізації пам'яток культури. У липні 2015 року бойовики ІД розбили кувалдами шість древніх статуй у Пальмірі, у вересні знищили три древні похоронні вежі, а в жовтні підірвали Тріумфальну арку і три стародавні колони з прив'язаними до них людьми.
Під час Другої світової війни в складі армії союзників діяла група людей під умовною назвою Monuments Men, куди увійшли куратори та мистецтвознавці, які займалися поверненням об'єктів культури, вивезених нацистами з музеїв на окупованих територіях. У 2014 році Джордж Клуні зняв фільм про групу Monuments Men із семи осіб, тоді як історики повідомляють, що охороною культурної спадщини займалися 350 осіб з різних країн і вони не були об'єднані в одну групу.