ГоловнаСвіт

Приватизація "Роснафти" в 2016 році виявилася напівфейковою

Більшу частину угоди профінансувала сама Росія.

Приватизація "Роснафти" в 2016 році виявилася напівфейковою
Фото: Интерфакс

Приватизація 19,5% російської держкомпанії "Роснафта" іноземними інвесторами в 2016 році виявилася напівфейковою. За даними Reuters, значну частину угоди профінансувала сама Росія через банк ВТБ.

Консорціум, в який входили швейцарська Glencore і катарський інвестфонд QIA, придбав пакет акцій за 10,2 мільярда євро. Численні джерела Reuters стверджують, що 6 млрд доларів з цієї суми QIA в результаті отримав від банку ВТБ.

Глава "Роснафти" Ігор Сєчін спочатку намагався домовитися про продаж частки компанії з суверенним фондом Об'єднаних Арабських Еміратів Mubadala, потім - з урядом Японії.

Коли переговори зайшли в глухий кут, виник варіант з Glencore і QIA. Жодна з компаній не була готова платити повну ціну, тому виник варіант, за яким консорціум вніс лише 2,8 млрд євро власних коштів (Glencore з власного капіталу взагалі заплатив тільки 300 мільйонів євро). Інша частина коштів повинна була бути профінансована за рахунок кредитів від італійського банку Intesa та низки російських банків.

У 2017 році стало відомо, що угода ще не завершена і 14,2% "Роснафти" у консорціуму Катару і Glencore викуповує китайська енергетична компанія CEFC. Але і ця угода не була закрита через розслідування щодо глави компанії Е Цзяньміня, який опинився під слідством через підозри у скоєнні економічних злочинів.

В результаті у травні 2018 року Катар погодився стати власником частки в "Роснафті", профінансованої Intesa, тільки замість італійців новим кредитором став ВТБ. Так, Катар отримав 18,93%, а Glencore - 0,57%.

ВТБ офіційно заперечує видавання кредиту: "Не виділяв і не планує виділяти кредит QIA на фінансування придбання", - йдеться в заяві банку. Водночас звітність банку за вересень 2018 року показала, що ВТБ останнім часом позичив неназваним іноземним позичальникам $6 млрд.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram