Після 2014 року свободу зібрань у Росії було серйозно обмежено.
Про це йдеться в доповіді комісара Ради Європи з прав людини Нілса Муйжнієкса.
У своїй доповіді комісар аналізує закони, прийняті у 2012-2014 роках. Вони встановили кримінальну відповідальність і величезні штрафи за участь у неузгоджених мітингах, скасувавши при цьому чинну доти систему повідомлень про мітинги і замінивши її обов'язковим порядком отримання дозволу на проведення масових зібрань від місцевої влади.
На думку комісара Ради Європи, це суперечить і Європейській конвенції з прав людини, і російській Конституції, яка гарантує росіянам свободу зібрань без будь-яких дозволів від чиновників.
Він також наводить як приклад неузгоджені мітинги проти корупції, які пройшли в Росії в березні і червні 2017 року. Тоді по всій країні заарештували тисячі людей.
Комісар Ради Європи з прав людини звертає увагу на те, що покарання, застосоване до учасників - як правило, це був арешт до 10 діб - незіставне з порушеннями, які вони допустили. Ба більше, частина заарештованих не мали жодного стосунку до акцій протесту і перебували в районах проведення акцій випадково.
Як зазначає "Дождь", якщо в Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) будуть надходити все нові і нові скарги на незаконні арешти під час неузгоджених мітингів, це може дорого обійтися російському бюджету.
Нагадаємо, що в жовтні 2016 року Муйжнієкс скасував свій візит у Росію, оскільки Москва суттєво урізала його заплановану програму.