Президент Петро Порошенко і голова Української православної церкви Київського патріархату Філарет увечері 11 жовтня зустрілися на Банковій, щоб обговорити рішення, що стосуються автокефалії української церкви, прийняті на синоді Вселенського патріархату.
Про це повідомила прес-служба президента.
Порошенко заявив, що сьогодні історичний день.
"Я вважаю, що є кілька дуже важливих дат в історії України. Це і дата проведення референдуму в 1991 році, коли великою волею українського народу було обрано незалежність. Це і дата 24 серпня, коли відродилася Українська держава. Я думаю, що дуже важливо і назавжди увійде в історію України дата 11 жовтня. Дата, коли українській церкві повернули автокефалію", - підкреслив президент.
Патріарх Філарет погодився з тим, що рішення Вселенського патріархату є дуже важливими.
"Тому що українська церква ніколи не була автокефальною. Вона мала широкі права за часів київських князів, але перебувала у складі Константинопольського патріархату. А потім потрапила в російську неволю і теж була невільною. У 20 столітті, коли виникла Українська Народна Республіка, начебто відродили українську автокефальну церкву, але тут же вона і загинула", - сказав він.
Він зазначив, що нинішні події - перші за 1030 років.
У той самий час предстоятель УПЦ зазначив, що доведеться ще зробити відповідні кроки. "Я думаю, що ми досягнемо і більшого - створимо єдину Українську православну церкву. Але створимо її на вільних засадах, без насильства і без будь-якого тиску, добровільно", - підкреслив він.
Нагадаємо, що на Синоді Вселенського патріархату було прийнято рішення визнати канонічність голів Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також всіх таїнств, що здійснюються священиками цих церков.
Також Синод прийняв рішення припинити дію указу 1686 року про дозвіл на висвячення київського митрополита московським патріархом, яке в Росії вважають передачею їй канонічної території України.
Рішення Синоду відкривають дорогу для надання Томосу про автокефалію після об'єднавчого собору УПЦ КП, УАПЦ та УПЦ МП (тієї її частини, яка захоче).