Комітет Міністрів Ради Європи знову заявляє про незаконність анексії Криму і наполегливо закликає РФ вжити заходів для дотримання прав людини і припинити репресії, зокрема, проти українців і кримських татар на півострові.
"Підтвердили засудження незаконної анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополь (Україна) Російською Федерацією і зазначили, що це є порушенням міжнародного права, яке не може створювати підстав для будь-яких змін їхнього статусу", - йдеться в тексті відповідного рішення, прийнятого 3 травня і опублікованого на офіційному сайті Ради Європи в четвер, повідомляє Інтерфакс-Україна.
У своєму рішенні Комітет Міністрів РЄ також наполегливо закликає РФ "вжити всіх необхідних заходів для дотримання прав людини в Криму і негайно припинити порушення цих прав, в тому числі відмова в свободі слова, свободі мирних зібрань, свободі віросповідання та переконань, дискримінаційні заходи і практики, довільні затримання, тортури та інші види жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження, а також репресії щодо осіб, які належать до меншин, в тому числі кримських татар, українців і осіб, що належать до інших етнічних і релігійних груп".
"Закликали провести повне, прозоре і неупереджене розслідування всіх повідомлень про порушення прав людини, щоб притягнути винних до відповідальності", - йдеться в рішенні.
У Комітеті Міністрів також зазначили, що рішення про визнання Меджлісу кримськотатарського народу екстремістською організацією і заборону його діяльності, а також заборону лідерам Меджлісу в'їзду до Криму "серйозно порушують права кримських татар і підлягають скасуванню".
Також у повідомленні відмічається, що в Криму має бути створене сприятливе середовище для діяльності ЗМІ та правозахисників. Міністри Ради Європи вітають зусилля генерального секретаря, спрямовані на сприяння діалогу між омбудсменами України і РФ, "і подальшу передачу групи ув'язнених з Криму", які побажали відбувати залишок терміну покарання на підконтрольній українському уряду території.
Відповідно до опублікованого тексту рішення, міністри РЄ вирішили повернутися до питання про ситуацію в Україні восени поточного року з перспективою прийняття комплексного рішення в світлі обговорення нового Плану дій для України.
Нагадаємо, в Міністерстві закордонних справ України в середу розцінили ухвалення Комітетом Міністрів РЄ рішення щодо ситуації в АР Крим і Севастополі як "одне із серйозних внесків Ради Європи в забезпечення демократичної безпеки в Європі і відстоювання основоположних цінностей і принципів Організації - захисту прав людини, демократії та верховенства права". "Розглядаємо рішення Комітету Міністрів як одне з елементів комплексної відповіді міжнародної спільноти на злочинні дії РФ в Україні. Це рішення, безсумнівно, посилює позицію щодо Криму, висловлену в минулому році в Резолюції ГА ООН 71/205 "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)", і долучає Раду Європи до виконання цієї резолюції", - йдеться в коментарі українського зовнішньополітичного відомства.
Президент України Петро Порошенко також привітав ухвалення Комітетом міністрів ЄС рішення щодо ситуації в Криму, назвавши його "підтвердженням неминучості відповідальності Росії".