Місія Міжнародного валютного фонду після двотижневої роботи покине Київ без підстав рекомендувати раді директорів МВФ укласти з Україною нову програму кредитування.
Про це "Українські новини" повідомили кілька джерел, знайомих з попередніми результатами роботи місії.
Експерти МВФ прибули в Україну 11 вересня, і цього ж дня прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що метою переговорів є отримання staff agreement (рекомендації раді директорів) для відкриття нової програми співпраці.
Україна розраховувала на 3-річну програму EFF на суму $6 млрд. Паралельно Київ планував домовитися про кредитування приблизно на таку ж суму зі Світовим банком. Однак місія їде без проекту меморандуму.
Основною причиною відсутності домовленості з МВФ стала інформація про можливість мирової угоди між державою і ексвласниками ПриватБанку. У МВФ вважають неможливим скасування націоналізації банку або повернення частини акцій колишнім власникам. На сьогодні у МВФ вирішують питання, яким чином запобігти зміни позиції держави у Приваті.
Ще одне питання, через яке програма наразі не може бути надана, - неясність з остаточною версією держбюджету на 2020 рік.
Третє питання - збереження незалежності Національного банку. У МВФ побоюються, що якщо керівництво НБУ змінять, то це може позначитися на незалежності регулятора.
Нагадаємо, 19 грудня 2018 року була затверджена програма співробітництва між Україною та МВФ у рамках механізму stand-by. Обсяг 14-місячної програми еквівалентний SDR2,8 млрд, або близько $3,9 млрд. Перший транш у розмірі SDR1 млрд (близько $1,4 млрд) надали відразу, більше грошей не виділяли.
Місія МВФ працювала в Україні у травні, але поїхала без рекомендацій щодо виділення чергового траншу, а потім приїхала знову у вересні.