ГоловнаЕкономікаДержава

«Роттердам +» заснований на принципі імпортного паритету, який використовує Китай - європейські експерти

В іншому випадку ризик закриття місцевих шахт стає контрольованим.

«Роттердам +» заснований на принципі імпортного паритету, який використовує Китай - європейські експерти
Фото: EPA/UPG

Експерти Європейської асоціації вугілля та лігніту (EURACOAL) впевнені, що такий підхід дозволив уникнути масового закриття українських шахт. «Всередині 2016 року (в Україні - ред.) була введена методика НКРЕКП для визначення ціни вугілля, поставленого на електростанції, яка заснована на ціні імпортної альтернативи. Формульний підхід є тимчасовим рішенням до впровадження лібералізованого ринку. Інші країни в схожій ситуації використовують або використовували ціну імпортної альтернативи як стартову точку для встановлення внутрішньої ціни, пропонуючи, таким чином, вітчизняним виробникам імпортний паритет. Як приклади можна назвати Туреччину і Китай. В іншому випадку ризик того, що місцеві шахти будуть змушені закритися, стає контрольованим», - зазначено у звіті EURACOAL, оприлюдненому на сайті НКРЕКП.

У цілому експерти EURACOAL визнали прив'язку ціни енергетичного вугілля в Україні до індексу API2 основного європейського хабу ARA (Амстердам-Роттердам-Антверпен) обґрунтованим підходом.

«В Україні ціноутворення регулюється державою. НКРЕКП використовує методологію, що спирається на хаб Північно-Західної Європи - індекс API2. Це властиво нинішньому європейському ринку, оскільки є немало прикладів країн, де ціна на вугілля не оцінюється за API2. Це індекс є найкращим індикатором зміни цін на вугілля для України», - підкреслюється у звіті.

Формула «Роттердам +» була введена Постановою НКРЕКП №289 від 03.03.2017 року «Про затвердження порядку формування прогнозної оптової ціни електричної енергії». Згідно з цією постановою, в ціну електроенергії закладалася вартість вугілля, виходячи з котирувань індексу API2 європейського хабу ARA (Амстердам-Роттердам-Антверпен).

23 серпня Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), скасувала формулу «Роттердам +» у зв'язку з початком дії нового ринку електричної енергії.

Європейська асоціація вугілля та лігніту - EURACOAL - є зонтичною організацією європейської вугільної промисловості.

 

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram