Рівень тіньової економіки України в січні-вересні 2017 року знизився до 33% ВВП, зменшившись на 3 процентних пункти (п.п.) в порівнянні з показником за дев'ять місяців 2016 року.
"Усі чотири методи, з використанням яких здійснюється оцінка рівня тіньової економіки, показали зменшення рівня тіньової економіки в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року", - зазначено в звіті на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі.
Детінізація економіки відбувалася на тлі помірного зростання виробництва, збереження курсової стабільності і помірних темпів інфляції. Скоротити рівень тіньової економіки вдалося завдяки поліпшенню очікувань бізнесу і населення, ослаблення інвестиційних ризиків, зазначає МЕРТ.
Водночас динаміку детінізації стримують низька довіра до інститутів влади, виклики стабільності фінансової системи, які зберігаються, і наявність непідконтрольних владі територій, йдеться в звіті.
Найбільший рівень тіньової економіки традиційно показав метод "витрати населення - роздрібний товарообіг", згідно з яким тіньова економіка становить 48% ВВП. Однак цей показник на 3 п.п. нижче аналогічних розрахунків за дев'ять місяців 2016 року.
МЕРТ пояснює це великим зростанням обсягу продажу населенню споживчих товарів на 5,8% порівняно до обсягу за дев'ять місяців минулого року, чим скориговані грошові витрати населення на придбання таких товарів, що становило 3,8%.
При цьому тенденція спокушання рівня "тіні" за цим методом почалася в 2016-му внаслідок скорочення навантаження на фонд оплати праці через введення ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ) в 22%, наголошує міністерство.
За методом збитковості підприємств у відомстві оцінюють тіньову економіку в 22% ВВП, що на 3 п.п. нижче показників за січень-вересень 2016 року. МЕРТ зазначає, що позитивна динаміка за цим методом формувалася в умовах відновлення інвестиційної привабливості економічних агентів і ревальвації гривні стосовно долара США, яка тривала з лютого по серпень 2017 року.
При цьому електричний і монетарний методи показали скорочення рівня "тіні" на 2 п.п. за вказаний період - до 30% ВВП за електричним методом і до 23% за монетарним, свідчать дані Мінекономрозвитку.
Скорочення тіньової економіки за вдосконаленим монетарним методом (методологічні положення розрахунку, за якими зараз апробуються) відбувалося на тлі незначного зменшення питомої ваги обсягу готівки в грошовій масі (27,3% станом на 1 жовтня 2017 року порівняно з 27,8% роком раніше) .
Позитивну динаміку за електричним методом МЕРТ пояснює збільшенням реального ВВП в січні-вересні 2017 року великими темпами, ніж обсяг споживання електроенергії.