ГоловнаЕкономікаФінанси

Forensic audit ПриватБанку показав $5,5 млрд збитків перед націоналізацією (оновлено)

Банк використовувався для виведення коштів і відмивання грошей.

Forensic audit ПриватБанку показав $5,5 млрд збитків перед націоналізацією (оновлено)
Фото: Макс Требухов

Результати незалежного розслідування компанії Kroll показали, що ПриватБанк перед націоналізацією був об'єктом масштабних і скоординованих шахрайських дій щонайменше протягом десяти років. Це призвело до заподіяння банкові збитків у розмірі мінімум 5,5 млрд доларів США.

Про це йдеться в результатах розслідування, поданих Національним банком України у вівторок.

Детективи з'ясували, що кредитні кошти банку використовувалися для придбання активів і фінансування бізнесу в Україні та за кордоном на користь екс-акціонерів і груп афілійованих з ними осіб.

Також не виключено, що банк використовувався для відмивання грошей. Обсяг операцій і швидкість їх проведення, відсутність обґрунтованого економічного зв'язку між особою, яка погашає кредит, і первинним позичальником, а також широке використання офшорних компаній спеціального призначення (SPV) свідчать про спроби приховати справжнє призначення коштів від регуляторів і інших стейкхолдерів.

Усередині ПриватБанку існував ще один банк, який забезпечував проведення платежів і сприяв руху коштів згідно з сотнями кредитних договорів на мільярди доларів в інтересах осіб, пов'язаних з колишніми акціонерами. Цей таємний банк обслуговували сотні співробітників ПриватБанку.

Тіньовий банк видавав кредити, які зазвичай використовувалися для погашення основної суми та відсотків за наявними кредитами пов'язаних осіб. Він забезпечував транзакції з метою приховати джерело і справжнє призначення кредитних коштів, створюючи видимість звичайного клієнтського банку. Щоб приховувати ризики під час кредитування пов'язаних осіб ПриватБанк неодноразово подавав неправдиву інформацію про свій фінансовий стан.

Також встановлено, що перед націоналізацією більш ніж 95% корпоративного кредитного портфеля було надано пов'язаним особам. 75% кредитів контролювали 36 позичальників. Більшість із них не погашаються і є простроченими.

Оновлення 15:28. Заступник голови НБУ Катерина Рожкова на брифінгу повідомила, що результати аудиту направлено до Генпрокуратури, послам і міжнародним партнерам.

"Результати forensic audit представлені генеральному прокурору, міжнародним партнерам і організаціям, послам, іншим колегам з державних структур, аналітичних та експертних кіл. Ми впевнені, що результати розслідування допоможуть довести до кінця кейс Приватбанку як перший в нашій країні кейс фінансового розслідування і повернення витрачених державою коштів", - наводить слова Рожкової агентство Українські Новини.

За її словами, генпрокурор Юрій Луценко у вівторок запевнив Національний банк в тому, що Генпрокуратура візьме результати розслідування для порушення кримінального провадження.

Оновлення 17:59. Міністр фінансів Олександр Данилюк у фейсбуці написав, що у ГПУ не буде іншого виходу, як підтримати Мінфін і НБУ в боротьбі з екс-власниками Приватбанку.

"Зараз банк, Мінфін і НБУ борються за повернення коштів, вкрадених з Приватбанку. І ті, хто свідомо або несвідомо гальмували процес, вже не будуть мати іншого варіанту, як підтримувати нас у цій боротьбі", - зазначив він.

Раніше Данилюк фактично звинуватив генпрокурора Юрія Луценка у роботі на Ігоря Коломойського.

Компанія Kroll раніше розслідувала банкрутство ірландського Glitnir Bank, трьох банків у Молдові, вивчала фінансову мережу Саддама Хусейна, відстежувала активи афганського Kabul Bank після його банкрутства, допомагала офісу спецпрокуратури Сьєрра-Леоне розслідувати активи колишнього президента Ліберії Чарльза Тейлора.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram