Україна не зможе конкурувати на міжнародному аграрному ринку, якщо не захистить свого національного виробника, який у результаті війни і девальвації гривні опинився у скрутному фінансовому становищі, як це сталося з агрохолдингом «Укрлендфармінг» Олега Бахматюка, - заявив вчора після круглого столу, присвяченого угоді про вільну торгівлю між Україною та Канадою, перший віце-прем'єр-міністр Степан Кубів, пише hubs.ua.
За його словами, Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) не має права впливати на Національний банк, який є незалежною від уряду структурою. Однак може висловлювати свою оцінку ситуації, що склалася між бізнесменом і НБУ, «з погляду оцінки економічних процесів».
«Є організаційна, правова складові, і є домовленості, які повинні враховувати ситуацію на ринку. Кредити брали у валюті - курс виріс утричі. Якщо ми говоримо про невиконання тих чи інших зобов'язань або зміну зобов'язань, то потрібно враховувати зміну ринку - на сході в нас війна, багато бізнесменів (не тільки Бахматюк) втратили підприємства на окупованих територіях. Там 20% економіки втрачено», - пояснив Кубів.
Кубів наголосив, що у випадку з агрохолдингом Бахматюка потрібен не формальний, а «мудрий і господарський» підхід.
«Тут потрібно підходити по-мудрому, по-господарському, але кожен український виробник повинен бути захищений. Тому що тільки розвиток свого виробника дозволить нам конкурувати на європейському і американському світових ринках», - заявив перший віце-прем'єр.
Степан Кубів наголосив, що Кабмін зі свого боку готовий підтримати різні кроки, спрямовані на пошук компромісних рішень, що дозволяють зберегти найбільшого українського виробника аграрної продукції.
«Я принципово виходжу з того, що уряд повинен максимально докласти зусиль, щоб підняти національного товаровиробника - на внутрішньому ринку, підняти стандарти нашої продукції до міжнародних стандартів. І відповідно, вітчизняна продукція повинна бути конкурентною на світових ринках. Під час візиту до Індії я побачив величезний ринок - півтора мільярда людей. Індія, Непал, Бангладеш - на нас там чекають, там великі можливості», - сказав він.
Нагадаємо, власник найбільшого українського агрохолдингу «Укрлендфармінг» Олег Бахматюк звернувся по допомогу до президента і прем'єр-міністра, заявивши, що Національний банк відмовляється йти на переговори про реструктуризацію кредитів рефінансування, тим самим блокуючи переговори з міжнародними інвесторами компанії. Своєю чергою Бахматюк готовий до реструктуризації навіть на жорсткіших умовах, ніж ті, що були запропоновані державою екс-акціонерам ПриватБанку. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що готовий підтримати національного виробника і не дозволить НБУ тиснути на «Укрлендфармінг».
Голова Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) Костянтин Ворушилін запропонував реструктуризувати заборгованість власника «Укрлендфармінгу». «Якщо ж говорити про Бахматюк і Жеваго, то так, вони робили запозичення для власних підприємств, але вони вкладали в економіку країни. Я вважаю, що в цьому випадку потрібно говорити про те, щоб дати можливість тим же власникам, нехай через два-три роки або навіть п'ять-десять років, повернути гроші», - сказав він.
Голова НБУ Валерія Гонтарева заявила, що Нацбанк не розглядає реструктуризацію кредитів рефінансування, оскільки це нібито не передбачено законодавством.