Фестиваль кіно і урбаністики "86", який цього року вдруге пройде у Славутичі, окреслив своєю основною темою енергетику і пов'язану з нею боротьбу за владу.
Про це та про інші деталі фестивалю LB.ua розповіли його куратори.
У рамках нинішнього "86" відбудеться програма My Street Films - добірка короткометражок молодих українських режисерів. Учасники програми вже знімають фільми, а також проходять майстер-класи з творчими наставниками - режисерами Катериною Горностай, Олександром Ратієм та Олексієм Литвиненком.
"Для мене це одна з найважливіших частин фестивалю, - розповідає організатор "86" Надя Парфан. – Роботи наших учасників мають дуже високий художній рівень. Наприклад, участь бере художник Василь Павук із Тернопільської області - він зняв авангардно-етнографічний фільм про своє рідне місто. Ми бачили вже 20 готових хвилин матеріалу - це прекрасне кіно".
На стадії півфіналу My Street Films - 14 учасників, у фінальний відбір потраплять 10-12 робіт, які і будуть показані на "86". Надя Парфан зазначає, що надалі фестиваль займатиметься українським незалежним кіно і його продюсуванням.
Основною темою фестивалю "86" цього року окреслили енергетику. "Англійською тема називається Power Source, і тут дуже важлива двозначність терміна power - це і енергія, і влада, - пояснює куратор. - Ми хотіли б цього року актуалізувати енергетичний дискурс, бо нам здається, що в найближчому майбутньому це буде дуже важливою темою. У контексті українсько-російського конфлікту, зростання цін на традиційні енергоносії проблема енергетики буде виринати знову і знову. Це, як мені здається, призведе до реалізації божевільний ідей мрійників, утопій".
Зараз спадає роль соціальних і традиційних медіа, тому важливим стає документальне авторське висловлювання. Документальне кіно взагалі дуже корисне для інформаційного здоров\'я. Воно допомагає протистояти пропаганді.
Окрім відомого фільму американського режисера Чада Грасіа "Російський дятел" - про Чорнобиль та розслідування "справжніх" причин аварії на ЧАЕС, на фестивалі "86" покажуть фільми "Подвійне щастя" (Австрія) - про будівництво точної копії австрійського містечка в Китаї, "Залізне міністерство" відомого режисера-урбаніста Джея Пі Снядекі, який приїде на кінофестиваль і, можливо, дасть майстер-клас. А відкриє фестиваль картина "Історії з бетону" (Чехія-Франція) - про житлову забудову.
Організатори "86" Надя Парфан та Ілля Гладштейн відзначають, що через зростання курсу долара і відсутність зовнішньої культурної політики України організовувати міжнародний кінофестиваль стало складніше.
Утім на місцевому рівні, у Славутичі, фестиваль підтримують: "Нас підтримували і торік, відгукнулася і влада, і місцеві жителі, - розповідає Ілля. - Але цього року в місті змінилася влада, прийшли молодші - їм цікаво те, що ми робимо".
Місцеві жителі також беруть участь у програмі My Street Films і знімають власні фільми. Крім того, під час фестивалю в Славутичі пройдуть фестивальний маркет і дитяча програма, яка торік була популярна в місцевих глядачів.
Нагадаємо, що фестиваль кіно і урбаністики "86" проходитиме в місті Славутич з 28 квітня по 3 травня.