ГоловнаПолітика

Вітренко пропонує Шмигалю невідкладно звільнити Коболєва та Наглядову раду Нафтогазу

Вітренко також пропонує провести аудит ефективності діяльності АТ «НАК «Нафтогаз України» та всіх підприємств, що входять до Групи Нафтогаз.

Вітренко пропонує Шмигалю невідкладно звільнити Коболєва та Наглядову раду Нафтогазу
Фото: facebook.com

Тимчасово виконуючий обов’язки міністра енергетики України Юрій Вітренко пропонує прем’ер-міністру Денису Шмигалю невідкладно розглянути питання про зміну керівництва НАК «Нафтогаз України», яке очолює Андрій Коболєв, та припинення контрактів з членами Наглядової ради компанії. 

Про це йдеться у листі Вітренка Шмигалю від 12 лютого, яке є в розпорядженні LB.UA.

Вітренко називає декілька причин для таких кадрових змін. 

1.) Невиконання показників по видобутку газу, які було затверджено урядом, та плани подальшого скорочення показників видобутку. 

У червні 2019 року Наглядова рада НАК затвердила бізнес-план Дивізіону «Інтегрований газовий бізнес» на 2019-2023 роки, яким, зокрема, встановлено прогноз видобутку природного газу АТ «Укргазвидобування» в обсязі 15,0 млрд куб. метрів у 2019 році, та 14,9 млрд куб. метрів у 2020 році. Це, зазначає Вітренко, суперечить розпорядженню Кабміну від 20.03.2019 № 161-р та постанові від 26.04.2017 № 351 щодо затвердження основних засад здійснення державної власності АТ «НАК «Нафтогаз України», відповідно до яких видобуток мав скласти у 2019 році не менш як 18,2 млрд. куб. метрів газу, у 2020 році - не менш як 20,1 млрд. куб. метрів. 

2.) Подальші плани по скороченню видобування газу. 

Вітренко зазначає, що на період 2021-2025 років НАК очікує скорочення видобутку - прогнозні обсяги в 2025 році від 9,9 до 12,5 млрд куб. метрів за різними сценаріями. 

3) Результати ревізії фінансово-господарської діяльності АТ «НАК «Нафтогаз України» за період з 01.10.2018 по 31.12.2019, проведеної Держаудитслужбою, якими встановлено порушення, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів, на суму 75,5 млрд гривень. 

Виявлені Офісом великих платників податків ДПС порушення в АТ «Укртрансгаз» на суму 37,3 млрд гривень призвели до заниження сплачених АТ «НАК «Нафтогаз України» дивідендів на суму 35,2 млрд гривень.

«Враховуючи наведені вище факти, а також беручи до уваги інформацію, наведену у додатках до цього листа, Міненерго пропонує невідкладно розглянути питання зміни керівництва АТ «НАК «Нафтогаз України», припинення контрактів з членами Наглядової ради АТ «НАК «Нафтогаз України» та проведення конкурсів на заміщення відповідних посад», - йдеться у листі. 

Вітренко також пропонує провести аудит ефективності діяльності АТ «НАК «Нафтогаз України» та всіх підприємств, що входять до Групи Нафтогаз.

«Результати ревізії фінансово-господарської діяльності АТ «НАК «Нафтогаз України» також вказують на необхідність приведення бухгалтерського обліку АТ «НАК «Нафтогаз України» до вимог міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, зокрема, внесення змін до облікової політики АТ «НАК «Нафтогаз України», - зазначено у документі.

Лист Вітренка з’явився того ж дня, коли Європейський парламент схвалив резолюцію щодо прогресу реформ в Україні.

Зокрема, в документі (п. 112) зазначається, що Європарламент вітає завершення анбандлінгу НАК "Нафтогаз України" у 2019 році, але висловлює занепокоєння щодо останніх нападок проти керівництва "Нафтогазу", зокрема, наглядової ради компанії, які підривають її незалежність та прогрес реформ у цій галузі.

Наразі звільнити голову НАК може лише Наглядова рада НАК, яка зараз складається з 5 діючих членів – 2 від держави і 3 незалежні. Разом з цим, згідно уставу НАК (п.68), збори акціонерів, яким є Кабінет міністрів, може достроково припинити повноваження всього складу Наглядової ради, або деяких її членів, та призначити новий склад або окремих членів цього органу.

Нагадаємо, що у травні 2020 Юрій Вітренко повідомив, що НАК вирішив звільнити його з позиції свого виконавчого директора. Він вважає, що його звільнення пов'язане з тим, що "зараз не є пріоритетом боротьба проти російської агресії, зокрема ефективний захист інтересів України у стосунках з Газпромом". Останніми роками Юрій Вітренко займався судами з "Газпромом".

Також група "Нафтогаз" відкликала Юрія Вітренка з позиції представника в наглядовій раді "Укрнафти".

У 2018 році наглядова рада "Нафтогазу" вирішила передати на премії 1% від суми виграшу в арбітражі (4,6 млрд дол. США). Тоді виплатили першу частину премій на суму 20,7 млн доларів (541 млн грн). Ця сума відповідала 1% від обсягу виграшу, визнаного у фінансовій звітності "Нафтогазу" за 2017 рік.

Гроші отримав 41 співробітник компанії з числа тих, хто прямо або опосередковано внесли значний вклад у досягнення цього результату. Зокрема, голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв отримав $7,9 млн, а комерційний директор компанії Юрій Вітренко - $6 млн.

Вітренко подавав позов до Печерського суду Києва з вимогою зобов'язати "Нафтогаз" виплатити йому премію за отримані від компанії "Газпром" (Росія) 2,918 млрд доларів. Вітренко вважав невиплату йому премії за отримані від компанії "Газпром" (Росія) 2,918 млрд доларів порушенням трудового законодавства. Тоді Кабінет Міністрів запропонував наглядовій раді "Нафтогазу" утриматися від виплати премій керівництву, пов'язаних з перемогою компанії в Стокгольмському арбітражі над російським "Газпромом".

Згодом наглядова рада Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" ухвалила рішення про виплату колишньому виконавчому директору НАК Юрію Вітренку премії в розмірі 4 млн доларів США за результати спору у Стокгольмському арбітражі з "Газпромом" у справі про транзит газу. Вітренко заявив, що $4 млн премії за перемогу над "Газпромом" він отримає облігаціями.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram