ГоловнаПолітика

Посол України обговорив з боснійськими урядовцями ситуацію з викраденою в Луганську іконою

Кирилич зустрівся з главою МЗС і головним прокурором країни.

Посол України обговорив з боснійськими урядовцями ситуацію з викраденою в Луганську іконою
Фото: Інформаційна агенція SRNA

Посол України в Хорватії та Боснії та Герцеговині Василь Кирилич обговорив із міністром закордонних справ країни Бісерою Туркович питання доступу українських експертів до православної ікони, яка була викрадена у Луганську і подарована главі МЗС РФ Сергієві Лаврову.

Про це Кирилич повідомив у Твіттері.

"З міністром закордонних справ Боснії та Герцеговини Турковіч говорили про повернення ікони Україні. Сподіваюся на швидке визначення дати приїзду українських експертів до Сараєва та на сприяння в доступі до української ікони", - написав Кирилич.

Фото: twitter.com/VasylKyrylych

Він також обговорив з Головним прокурором Боснії та Герцеговини питання про взаємодію обох сторін у справі ікони.

"Головний прокурор запевнила, що у цій справі проведено велику кількість слідчих дій", - зазначив посол України.

Фото: twitter.com/VasylKyrylych

Раніше голова президії Боснії і Герцеговини Мілорад Додік назвав умову повернення до України ікони, подарованої російському міністру закордонних справ Сергію Лаврову. За його словами, 300-річну ікону Святого Миколая віддадуть, якщо Київ доведе, що шукав її раніше. У відповідь у МЗС заявили, що Україна не сприймає мови умов і ультиматумів.

Нагадаємо, що 14 грудня Додік подарував Лаврову 300-літню ікону, яку, імовірно, вивезли з Луганська. Як писали місцеві ЗМІ, на підтвердження автентичності ікони показали офіційну печатку на звороті. На ній вказано, що картина була власністю Української РСР. У Міністерстві культури та інформполітики України повідомили, що печатка на іконі свідчить, що вона є власністю України. Це печатка Одеської крайової комісії з охорони пам'яток матеріальної культури і природи, яка була створена 1926 року при Одеському історико-археологічному музеї. 

Посольство України в Боснії і Герцеговині 16 грудня направило офіційну ноту з вимогою надати повну інформацію про ситуацію та пояснити, що це за ікона та як вона потрапила у Боснію і Герцеговину. 

18 грудня прокуратура Боснії і Герцеговини відкрила справу за фактом передачі української ікони Лаврову.

25 грудня подаровану російському міністру закордонних справ Сергію Лаврову ікону з українською печаткою повернули на територію Боснії і Герцоговини.

За даними ЗМІ, українську ікону вивезли з Донбасу через Росію та Сербію.

Раніше Офіс сербського члена президії Боснії і Герцеговини Мілорада Додіка поінформував посольство України в Боснії і Герцеговині про те, що ікона Святого Миколая, яку політик подарував главі МЗС Росії Сергію Лаврову, нібито "перебувала у володінні сім’ї з Республіки Сербської" і є "родинною іконою".

У МЗС України зазначили, що ніяких підтверджувальних документів про законність переміщення ікони на територію Боснії і Герцеговини надано не було. Таким чином, питання про справжні обставини потрапляння артефакта в Боснію і Герцеговину та шляхи набуття його у власність залишається відкритим.

5 січня Додік заявив, що поверне викрадену в Луганську ікону тим, від кого її отримав.

6 січня голова українського МЗС Дмитро Кулеба заявив, що "пан Додік продовжує брехати, перевершуючи своїх старших друзів". Україна надалі вимагає повернення викраденої в Луганську ікони.

Вартість 300-річної позолоченої ікони з Луганська може становити 12,5 млн євро.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram