«Мені поганооо», – ледве ворушить губами голова ДФС Роман Насіров, лежачи на ношах у «клітці для затриманих». Неділя, 5 березня. У будівлі Шевченківського суду (у приміщенні зараз працює Солом’янський суд) на Смірнова-Ласточкіна триває другий день судових засідань у справі обрання запобіжного заходу для головного фіскала країни.
Фабула справи
Роману Насірову інкримінують зловживання службовим становищем та неправомірне розстрочення податкових боргів підприємствам Олександра Онищенка, що завдало збитків державі у розмірі 2 млрд гривень.
За версією НАБУ, схема розкрадання коштів мала такий вигляд: укладалися договори про спільну інвестиційну та виробничу діяльність між ПАТ «Укргазвидобування» та компаніями Онищенка «Надра Геоцентр» і «Фірма «ХАС». Видобутий газ на фіктивних аукціонах продавався за заниженими цінами підконтрольним фірмам-посередникам, які згодом перепродавали його промисловим споживачам за ринковими цінами. А голова ДФС впродовж 2015-2016 років нібито підписував рішення про розстрочення податкового боргу ТОВ «Фірма «Хас», ТОВ «Карпатнадраінвест», ТОВ «Надра Геоцентр».
Чому саме зараз?
Слідство у «газовій справі» Олександра Онищенка триває з 2016 року. 5 липня минулого року Верховна Рада дала згоду на затримання та притягнення до кримінальної відповідальності й арешт Онищенка, однак він устиг втекти з країни.
І саме небажанням втрачати ще одного важливого фігуранта справи САП пояснює необхідність негайного арешту Романа Насірова.
За словами голови САП Назара Холодницького, 2 березня детективи отримали інформацію, що голова ДФС хоче втекти за кордон. У ході слухання в суді прокурор САП Роман Симків також заявив, що Насіров за останні два роки здійснив 60 поїздок за кордон і далеко не всі вони були пов’язані з посадовими обов’язками. А ще у нього, за твердженням САП, окрім українського є паспорти Великобританії та Угорщини, що також фактор ризику.
Того ж таки 2 березня НАБУ здійснило обшуки у ДСФ та у помешканнях Романа Насірова. Самого голову ДФС затримали у лікарні «Феофанія». Підозру вручали просто у лікарняній палаті. Адвокати стверджують, що у цей момент Насіров перебував у стані медикаментозного сну. Втім, НАБУ і САП впевнені – Роман Насіров просто симулянт. Тому після нелегких боїв із черговими лікарями і вахтером Феофанії, 4 березня його повезли на дослідження в Інститут кардіології Стражеско.
Судити можна
Субота, 4 березня, близько 16.00.
Поблизу Інституту кардіології Стражеско на результати обстеження чекають народні депутати з фракції БПП. У авто сидить Олександр Третьяков – із зім’ятим обличчям і таким же одягом. Пояснює: не спав всю ніч.
«Ви ж розумієте, ми своїх не кидаємо», – каже він LB.ua.
Поруч намотує круги його колега Гліб Загорій. Питаю у нього, для чого блокували вивезення Насірова з Феофанії. (НАБУ задокументувало, як три депутати фракції БПП – Гліб Загорій, Валерій Давиденко та Андрій Антонищак не дозволяли НАБУ транспортувати Насірова в Стражеско).
«Ви подивіться, я тут стою. Нас навіть не пускають всередину, – скаржиться Загорій. – От Журжія (нардеп з «Самопомочі», який активно виступав на боці САП і НАБУ – LB.ua), наприклад, пропустили. А нас – ні», – скаржиться він.
Загалом, Романа Насірова обстежували у Інституті Стражеско близько п’яти годин. Як виявилось пізніше, лікарі знайшли у голови ДФС тільки «гіпертонічний криз» і не підтвердили діагноз «інфаркт», яким оперував захист Насірова. А отже, затриманого можна транспортувати у суд.
21.10 на ліжку-каталці у супроводі лікарів Насірова заносять у приміщення суду. Після повідомлення про замінування будівлі та кількох перерв, рішення щодо запобіжного заходу так і не було ухвалене. Суд перенесли на 10 ранку неділі.
«Насіров, виходь! Насіров, сідай!»
Субота, 5 березня.
«Алілуяяяя», – міцний голос священика наповнює простір майданчику біля суду. Неподалік у храмі УПЦ МП, збудованої колишнім міністром доходів і зборів Олександром Клименком, ранкове богослужіння.
«О! Насірова вже відспівують», – по-чорному жартують журналісти.
Окрім них, на суд чекають чимало політиків: представники БПП Мустафа Найєм, Сергій Лещенко та Світлана Заліщук, позафракційні Борислав Береза і Юрій Дерев’янко, Семен Семенченко та Андрій Журжій із «Самопомочі», Альона Шкрум з «Батьківщини».
«Тут позачергове парламентське засідання», – сміється Сергій Лещенко. Він каже, що «прийшов подивитись на цирк». Так само коментують свою присутність і решта депутатів.
Коли по обіді суд прийняв до розгляду клопотання захисту про відвід судді і засідання знову перенесли на наступний день, до суду потяглися активісти. Адже строк перебування під вартою у підсудного закінчувався о 23.50 неділі, і після цього Насіров мав повне право залишити суд. А отже – втекти, переконані його опоненти.
Якраз цього мітингувальники, а їх під судом зібралося кількасот, вирішили не допустити. «Насіров, виходь! Насіров, сідай!», – кричать люди. Вздовж огорожі суду розвісили плакати із надписами «ізНасіруйте його», «В АТО нема ліків, а воно в Феофанії». Туди-сюди сновигають професійні «антикорупціонери» Віталій Шабунін і Дарія Каленюк.
«І єдине, що має над системою владу, це булижник – зброя пролетаріату», – «рубає» з автівок «автомайданівців» соціальний реп «Жадана і собак». Вони заблокували всі п’ять виходів з суду машинами.
Біля огорожі, що веде у внутрішній дворик, стоять «на чатах» кілька десятків хлопців з «Національного корпусу». «Азовців» важко з кимось переплутати – м’язисті і в однакових шапочках, на яких вишита назва організації. Біля них спікер організації Олександр Альфьоров. Він надивовиж збуджено розповідає про акцію журналістам.
Час-від-часу у гурт мітингувальників забігають то Давіт Сакварелідзе, то Сергій Лещенко – «сказати слово про корупцію влади». На думку нардепів, саме з вини Порошенка, Насіров досі не у в’язниці.
Спершись на огорожу біля виїзду стоїть Саша, він студент. «Побачив пост «Автомайдану», вирішив прийти. Справа не в Насірові, я знаю, що він голова ДФС, але якщо чесно, інформацією за що його затримали, я не володію. Знаю, що він нехороша людина. Справа в масових заходах. Я ходжу на ті масові заходи, на які виходить. Тут багато людей, можна пофотографувати», – пояснює свою позицію.
Поруч мітингує сім’я з дитиною і собачкою: пані Наталя, колишній юрист із чоловіком-канадійцем Крістофером і дочкоюУляною – дитям революції.
«Я тут, тому що потрібно змусити закон працювати. Судове рішення по Насірову мало бути винесене за три дні. Мені набридло, що судова система з нас насміхається. Ми стояли три роки тому на протестах за звільнення майданівців. Тепер стоїмо знову. Три роки пройшло а правосуддя, як не було, так і не має», – каже Наталя.
Ближче до опівночі Роман Насіров і його адвокати обіцяють: до завтрашнього суду він залишиться в будівлі. Запевненням ніхто не вірить, активісти вирішують не розходитись до ранку.
Суддя
Ще біля Інституту Стражеско адвокати Романа Насірова Олександр Мірошник з Ігор Черезовим закладались зі мною, що суддею у справі буде саме Олександр Бобровник.
Бобровник – суддя досить одіозний. У січні 2016 року він закрив кримінальне провадження щодо «розкрадання Кіотських мільйонів» Іванющенком. У лютому 2016 року, за інформацією медіа, суддя не надав НАБУ доступу до документів стосовно квартири співмешканки прокурора АТО Костянтина Кулика у рамках розслідування кримінальної справи щодо його незаконного збагачення. Втім, за деякою інформацією, саме після цієї історії Бобровник потрапив «під приціл» НАБУ і став значно лояльнішим до вимог і побажань цієї структури. Не виключено, саме такими побоюваннями і буле мотивоване бажання захисту змінити суддю.
Зцілення
Понеділок, 6 березня, 10.00.
Під будівлею Шевченківського суду чатують сонні активісти і нардепи. Довкола – розкидані пусті стаканчики від кави та недопалки.
В коридорі на третьому поверсі чекають суду сотні журналістів. Через півгодини двері залу засідань відкривають, і звідки виходить конвой медиків, поліцейських і сам Роман Насіров. Йде самотужки і вже не виглядає смертельно хворим. Втім, на сходах його підтримують правоохоронці.
«Куди ви, куди?!!!», – репетують журналісти.
«Все банально просто, хоче в туалет», – посміхаючись пояснює медик.
За кілька хвилин Насіров повертається до зали засідання і сідає поруч з адвокатами. Спершись об клітку, вивчає власну справу.
Дружина Насірова Катерина Глімбовська сидить на лаві біля захисту і гортає стрічку Facebook – там часто «вискакують» новини про чоловіка. Під час суду Катерина часто посміхається, то від жарту адвокатів, то від побаченого у соцмережах. Її прийшла підтримати матір Анна Глімбовська, вона теж сидить у смартфоні, склавши навхрест ноги у модних «сліпонах».
«Роман - гіпертонік. Він три роки на таблетках. Йому треба було лікуватись, але.. А зараз загострення пішло. У суботу лікар так і сказав всім присутнім: «Ви дограєтесь». В четвер в нас обшуки були десять годин. Діти все це бачили», – розповідає мені тесть Олександр Глімбовський, вийшовши на перекур.
Свідок у плащі
Понеділок, 6 березня, 17.30.
Прокурори кличуть на допит першого і останнього свідка – чоловіка у довгому сірому плащі. Це лікар з Інституту кардіології Стражеско Максим Соколов. Він зазначає: на момент огляду в лікарні Насіров усе розумів і розмовляв.
«12 мільйонів людей у нас хворіють гіпертонічним кризом, частина з них працює. Тому, на мою думку, така хвороба не становить серйозної перешкоди, щоб брати участь в судових засіданнях», – розповідає він.
На лікаря одразу накидаються всі дев’ять адвокатів Насірова. Під їх пресингом він, зрештою, зазначає: згоди на поширення особистих медичних даних Насіров йому не давав, а робити медичний висновок щодо участі у суді не в його компетенції, це може зробити тільки судовий експерт.
«Змушений повідомити, що ми усі стали свідками вчинення злочину. І ви, ваша честь, також. Ця людина взагалі не може бути свідком. Тому що ця особа зізналася в злочині. Його треба затримати просто в залі суду», – театрально обурюється адвокат Ігор Черезов.
«Не тисніть на свідка», – у свою чергу кричать прокурори.
Зрештою суддя, пожалівши лікаря з 20літнім стажем, відпускає його.
«Нічого не хочу говорити, ви бачите мене вже садити хочуть», – каже LB.ua Соколов і чимдуж тікає геть.
І знову «замінування»
Тільки-но лікар Соколов встиг зникнути, як до зали суду прибігли ще кілька працівників поліції. Слідом прибуває ще й бригада вибухотехників з собаками.
Суд знову «замінували», усіх евакуюють. Оскільки це вже другий випадок за три дні, ніхто особливо не дивується. Адвокати користуються моментом і біжать за кавою. Вони впевнені, що «мінують» будівлю мало не самі прокурори – нібито щоб встигнути «зробити» документи про наявність у Насірова кількох паспортів.
Нічні розмови про філософію і вирок
Вівторок, 7 березня, після опівночі.
Захист, погрожуючи трьохгодинними дебатами, просить знову перенести засідання, але суд не погоджується. Тоді кожен з адвокатів починає свій мінімум півгодинний виступ. Про що тільки не говорять – «про філософію», про Онищенка, знову і знову переповідають та аналізують ті самі статті та епізоди.
«Так. Сподіваюсь, прокурори вивчали філософію. Можливість і дійсність як інші засоби діалектики», – двадцять по першій захищає підсудного адвокат Кузьменко. На столі адвокатів мікс із пустих пляшок «енергетиків» , павербанків, кабелів і примірників Кримінально-процесуального кодексу.
Суддя слухає його то підперши щоку рукою, то закривши лице долонею. Деякі активісти поснули на підвіконнях. Хтось з журналістів їсть, сидячи на сходах. Тим часом на вулиці у бочці мітингувальники запалили багаття.
«Насірова за грати», – долинає з-під суду.
«Закрийте, будь ласка вікно», – нервово відрізає адвокат, а захист все продовжує й продовжує…
Врешті, вислухавши всіх, суддя відходить в кімнату для нарад. В очікуванні вироку Насіров обіймає дружину за плечі.
О третій ночі суддя оголошує: клопотання НАБУ, погоджене прокурором САП, задовольнити частково, застосувати до Романа Насірова тримання під вартою строком на 60 діб. Дата закінчення – 23.50 30 квітня. Застава – 100 мільйонів гривень (САП, нагадаємо, просив 2 мільярди).
Журналістів просять вийти, тому так і не вдається побачити, як Насірова беруть під варту.
Активісти на вулиці радіють і кричать «Молодці». Автомайданівці розблоковують вхід, і два «буси» у супроводі поліції виїжджають за територію. Згодом заступник міністра юстиції Денис Чернишов повідомляє, що Романа Насірова помістили в чотиримісну камеру в Лук'янівському СІЗО. Зараз у цій камері окрім нього перебуває ще одна людина.