Виконано рішення суду про передачу Національному художньому музею України унікальної колекції образотворчого мистецтва "Градобанку", до якої входять 735 картин відомих художників.
Про це повідомляє прокуратура Києва.
Колекція формувалася Градобанком з 1991 року, до неї входять картини класиків українського та зарубіжного живопису, таких як Орловський, Пимоненко, Пікассо, Далі, Кандинський, Ренуар, і сучасних художників (Тістол, Сенченко, Бовкун).
У грудні 1996 року мистецтвознавці дійшли висновку, що колекція картин коштує 5,2 млн доларів. Водночас на сайті Градобанку оприлюднені результати оцінки колекції, згідно з якими вона коштує понад 52 млн євро. Оцінювання провело ТОВ "Арт Аналітікс" 2014 року.
У 1996 році Градобанк - один із найбільших банків України - зазнав краху. Його голову Віктора Жердицького звинуватили у привласненні грошей, які Німеччина виділила на компенсації українцям - остарбайтерам часів Другої світової війни. Жердицького двічі брали під арешт і двічі виправдовували, перший раз в Україні, другий - у Німеччині.
Колекція служила залогом під кредит від Нацбанку. Цей кредит "Градобанк" повернути так і не зміг. У 2000 році його остаточно визнали банкрутом. Картини належало продати за борги на аукціоні, але торги не відбулися - їх ще 1998 року заборонила Верховна Рада. А в 2004 році вона ухвалила закон про визнання колекції національним культурним надбанням. Нацбанк мав передати картини в Національний художній музей.
Між Мінкультом, Національним художнім музеєм і Градобанком у 2005 році був укладений договір, згідно з яким заборгованість Градобанку перед НБУ погашається за рахунок бюджетних коштів у обмін на передачу у власність спірної колекції. Цей договір намагався оскаржити в судах Градобанк зі змінним успіхом.
У результаті суд визнав передачу картин музею законною, і після вступу в дію цього рішення колекцію передали до музею.