Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) постановив, що позбавлення людини громадянства не є порушенням Європейської конвенції з прав людини (Конвенції).
Про це йдеться у рішенні ЄСПЛ у справі №76136/12 "Рамадан проти Мальти".
Справу було порушено за заявою Лоуая Рамадана, якого позбавили громадянства Республіки Мальта.
Свого часу Рамадан отримав громадянство Мальти для одруження з громадянкою цієї країни, для чого відмовився від громадянства Єгипту. Тому Рамадан у своєму позові стверджував, що згодом, коли його позбавили громадянства Мальти, він залишився зовсім без громадянства, що є порушенням положень статті 8 Конвенції.
У 1995 році суд анулював шлюб Рамадана з громадянкою Мальти, оскільки цей шлюб було визнано фіктивним.
Заявник повідомив місцеві органи влади про причини визнання недійсним його шлюбу і залишався резидентом Мальти, зберігав своє мальтійське громадянство, поки у 2003 році не одружився з громадянкою РФ.
Після того, як місцеві органи влади попросили рішення суду про анулювання попереднього шлюбу Рамадана, їм стало відомо про причини анулювання шлюбу з громадянкою Мальти. Тому згодом заявника поінформували про позбавлення його громадянства Мальти на підставі того, що його шлюб з громадянкою цієї країни визнано фіктивним.
Як зазначила суддя ЄСПЛ від України Ганна Юдківська на своїй сторінці у Facebook, суд, "проаналізувавши два аспекти - чи було позбавлення громадянства самовільним і наскільки серйозними були наслідки цього рішення для приватного життя заявника, п'ятьма голосами проти двох не знайшов порушення статті 8".
Таким чином, рішення у цій справі "стало першою справою ЄСПЛ про позбавлення громадянства".
"Раніше (такі справи) відкидали конвенційні органи як несумісні з ratione materiae, оскільки Конвенція не гарантує права на громадянство", - зазначила Юдківська.
Нагадаємо, раніше в червні повідомлялося, що Україна подасть у ЄСПЛ на Росію за незаконне усиновлення кримських дітей.